-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Affordable, high-visibility large display for home and small office.
Experience immersive entertainment and dynamic business presentations with this affordable, Full HD lamp projector. Compact and lightweight with an easy setup, it offers high-tech features and large display up to 304 inches. Thanks to Epson's 3LCD technology with 4,100 lumens light output, you will enjoy vibrant, detailed lifelike images, even in bright ambient light rooms
Affordable, high visibility large displays
Bring the big-screen experience to your home, home office, or small business with this affordable yet feature-packed Full HD lamp projector. Enjoy immersive entertainment or deliver dynamic business presentations on a impressive large display of up to 304 inches.
Superior image quality
With an impressive 4,100 lumens of brightness and a 16,000:1 contrast ratio, this Full HD lamp projector delivers vivid, lifelike images with defined shadow detail. Powered by Epson's 3LCD technology, it offers up to three times brighter colours compared to 1-chip DLP projectors*.
Long-lasting solution
With this model's long-lasting lamp light source, you can enjoy a big screen experience for up to 18 years*
Built-in speakers
The built-in 16W mono speaker delivers powerful sound, ensuring clear audio even in larger rooms, so you don’t need to prepare additional speakers
Enhanced connectivity
Equipped with 2x HDMI ports, WiFi 6E and Apple AirPlay 2 compatibility to easily connect multiple devices and ensure faster communication speeds*
Refreshingly easy setup
Enjoy effortless setup with the auto power-on function, which detects signals from connected devices and starts automatically, ensuring an easy to use experience
| Projector | |
| Geschikt voor schermmaten | 787,4 - 7721,6 mm (31 - 304") |
| Projectie-afstand objectief | 0,88 - 14,29 m |
| Projectie afstand (breed) | 0,9 - 8,9 m |
| Projectie afstand (tele) | 1,4 - 14,3 m |
| Projector helderheid | 4000 ANSI lumens |
| Projectietechnologie | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Typische contrastverhouding | 16000:1 |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:9 |
| Projector helderheid (spaarzame modus) | 2300 ANSI lumens |
| Keystone correctie, horizontaal | -30 - 30ø |
| Keystone correctie, verticaal | -30 - 30ø |
| Matrix grootte | 1,57 cm (0.62") |
| Lichtbron | |
| Type lichtbron | Lamp |
| Levensduur van de lichtbron | 5500 uur |
| Levensduur van de lichtbron (besparingsmodus) | 12000 uur |
| Soort lamp | UHE |
| Lampvermogen | 230 W |
| Lenssysteem | |
| Focus | Handmatig |
| Brandpuntbereik | 18.2 - 29.1 mm |
| Diafragma (F-F) | 1,51 - 1,77 |
| Zoom type | Handmatig |
| Zoomverhouding | 1:1.62 |
| Throw ratio | 1.30 - 2.09:1 |
| Video | |
| Formaat analoog signaal | Niet ondersteund |
| Volledige HD | Ja |
| Video kleurenmodi | Schoolbord, Bioscoop, Dynamisch, Presentatie, sRGB |
| Poorten & interfaces | |
| Type onderhoudspoort | USB Type-B |
| Aantal USB 2.0 Type-A-poorten | 1 |
| Aantal HDMI-poorten | 2 |
| DVI-poort | Nee |
| Netwerk | |
| Smart TV | Nee |
| Ethernet LAN | Nee |
| Wifi | Ja |
| Wi-Fi-standaarden | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Miracast | Ja |
| Opslagmedia | |
| Ge‹ntegreerde geheugenkaartlezer | Nee |
| Kenmerken | |
| Interactief | Nee |
| Geluidsniveau (spaarzame modus) | 28 dB |
| Geluidsniveau | 37 dB |
| Wachtwoordbeveiliging | Ja |
| Multimedia | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Gemiddeld vermogen | 16 W |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 1 |
| Design | |
| Markt positionering | Thuisbioscoop |
| Kleur van het product | Wit |
| Plaatsing | Plafond, Desktop |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Beeldscherm | |
| Ingebouwd display | Nee |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Stroomverbruik (typisch) | 284 W |
| Stroomverbruik (PowerSave) | 0,3 W |
| Verbruik (modus Economisch) | 181 W |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Eisen aan de omgeving | |
| Temperatuur bij opslag | -10 - 60 øC |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 309 mm |
| Diepte | 293 mm |
| Hoogte | 105 mm |
| Gewicht | 3,1 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Afstandsbediening inbegrepen | Ja |
| Batterijen inbegrepen | Ja |
| Meegeleverde kabels | AC |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |