Co-fh01 - Full Hd Projector - 3 LCD - 3000 Lm - USB / Hdmi - White
ITCurry #: 1925Z861 | Article #: V11HA84040-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
CO-FH01
Project a big screen experience in the home or office. This affordable solution is easy-to-use and Full HD. Supersize your favourite films, games and sporting events at home.
Bigger is better
Feel immersed in your favourite movies and games with this Full HD 1080p projector, that’s capable of creating an impressive 391 inch display. Bringing the screen to life, 3LCD technology achieves a display that is up to three times brighter than competitor products².
Simple set up
This projector is hassle-free and quick to set up with features such as keystone correction to help quickly position the image. Accessing your entertainment is easy too on these projectors with the HDMI input for connecting games consoles and more, as well as being super easy to use.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for watching your favourite movies? With this model's long-lasting lamp light source, you'll be able to watch a film every day for 18 years¹.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable Full HD 1080p projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,000 lumens.
Brighter, vivid projection
White brightness alone cannot bring the true colours you see everyday to life. The 3LCD technology found in Epson’s projectors delivers an equally high White and Colour Light Output (CLO), so that you can experience vivid and lifelike images.
Up to three times brighter colours with Epson projectors{s2
Epson projectors have significantly higher colour brightness than 1-chip DLP projectors thanks to 3LCD technology. As such, Epson’s projectors offer up to three times brighter colours{s2, resulting in more vivid and colourful images.
No rainbow effect
1-chip and LED projectors can be subject to the ‘rainbow effect’, which describes how some people can see a disruptive flicker in fast-moving images. Ensuring smooth images, Epson’s projectors use 3LCD technology, which means that the ‘rainbow effect’ can never occur.
| Projector | |
| Smartphoneprojector | Ja |
| Geschikt voor schermmaten | 660,4 - 9931,4 mm (26 - 391") |
| Projectie afstand (breed) | 0,9 - 10,4 m |
| Projectie afstand (tele) | 0,9 - 10,4 m |
| Projector helderheid | 3000 ANSI lumens |
| Projectietechnologie | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:9 |
| Projector helderheid (spaarzame modus) | 2000 ANSI lumens |
| Helderheid projector (staande modus/portret) | 2000 ANSI lumens |
| Keystone correctie, horizontaal | 30ø |
| Keystone correctie, verticaal | 30ø |
| Lichtbron | |
| Type lichtbron | Lamp |
| Levensduur van de lichtbron | 6000 uur |
| Levensduur van de lichtbron (besparingsmodus) | 12000 uur |
| Soort lamp | UHE |
| Lampvermogen | 188 W |
| Lenssysteem | |
| Focus | Handmatig |
| Zoomcapaciteit | Ja |
| Zoom type | Handmatig |
| Zoomverhouding | 1.35:1 |
| Video | |
| Volledige HD | Ja |
| 3D | Nee |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| Aantal USB 2.0 Type-A-poorten | 1 |
| Aantal HDMI-poorten | 1 |
| DVI-poort | Nee |
| Kenmerken | |
| Geluidsniveau (spaarzame modus) | 29 dB |
| Geluidsniveau | 38 dB |
| Multimedia | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Design | |
| Markt positionering | Thuisbioscoop |
| Kleur van het product | Wit |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Beeldscherm | |
| Ingebouwd display | Ja |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Stroomverbruik (typisch) | 270 W |
| Stroomverbruik (in standby) | 0,5 W |
| Vermogensverbruik (max) | 270 W |
| Stroomverbruik (PowerSave) | 214 W |
| Verbruik (modus Economisch) | 214 W |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 5 - 40 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | -10 - 60 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 90 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 295 mm |
| Diepte | 211 mm |
| Hoogte | 87 mm |
| Gewicht | 2,4 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Afstandsbediening inbegrepen | Ja |
| Afstandsbediening | IR |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |