-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Powerful 8,000 lumens, WUXGA 3LCD projector
The EB-L895U delivers 8,000 lumens, WUXGA resolution, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a fixed centre lens with manual lens shift, 1.6x zoom and 10W speakers, it’s ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN and wireless.
Powerful, vibrant visuals for any space
The EB-L895U delivers 8,000 lumens of brightness and WUXGA resolution with 3LCD technology, ensuring sharp, vibrant visuals. Its precise lens shift and built-in 10W speakers enhance performance, while the compact black chassis allows for easy installation and quiet operation. Ideal for lecture halls, auditoriums, training rooms, and other professional environments, it performs exceptionally well even in brightly lit spaces.
Easy-to-setup, big impact
With flexible installation options including a standard throw ratio of 1.35–2.2:1 and 1.6x optical zoom, the EB-L895U can project images up to 500''. Advanced geometry correction and the optional ELPEC01 camera, combined with the Epson Projector Professional Tool, enable quick, straightforward setup and calibration - streamlining advanced installation for any space.
Smart control for seamless experience
The EB-L895U enhances usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. Its user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control. OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date, improving performance for a seamless experience.
Proven brand reliability
Engineered for long-lasting performance, the EB-L895U features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Supported aspect ratios | 16:10, 21:9 |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Projection distance (wide) | 1.4 - 14.8 m |
| Projection distance (tele) | 2.4 - 23.8 m |
| Projector brightness | 8000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical) | 5000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal | 30ø |
| Keystone correction, vertical | 30ø |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 20 - 31.8 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Throw ratio | 1.35 - 2.20:1 |
| Horizontal lens shift range | 0 - 20% |
| Vertical lens shift range | 0 - 50% |
| Video | |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Video colour modes | Cinema, DICOM simulation mode, Dynamic, Natural, Presentation |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Screen mirroring | Yes |
| Noise level | 36 dB |
| Air filter | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.7 cm (0.67") |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 388 W |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (max) | 450 W |
| Power consumption (economy mode) | 266 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 340 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Power |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Supported network protocols | HTTPS, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |