-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
WUXGA laser display
Deliver professional content with sharp images and bright colours to any audience. The EB-L520U is designed to project a scalable laser display up to 500 inches, and offers a range of connectivity options to make content sharing an easy, seamless experience.
Featuring 5,200 lumens high-brightness capability, along with Full HD, WUXGA, 16:6 wide screen, support for 4K input and detail enhancement technology, it gives users brighter, more vivid displays of up to 500”.
Providing more premium features than you would typically expect to find in this display class, the EB-L520U delivers edge-blending and geometric correction to achieve one seamless large-format display. And for multimedia content, you can playback content without any lagging, and create playlists and set schedules directly from USB memory, all thanks to H.264 advanced video coding and the Epson Content Manager.
Flexibility is another hallmark of this display solution - a split-screen function allows two or four images from different sources to be combined in one large display; wired or optional wireless{s1 with support for Miracast{s1 makes connectivity simple and straightforward; and HDBaseT content can be shared and distributed without compromising on quality.
Thanks to the renowned market leading{s2 reliability of Epson laser displays, this fit and forget solution eliminates the need for regular maintenance. And for added confidence the EB-L520U comes with a standard 3-year warranty to provide lasting peace of mind.
| Projector | |
| Screen size compatibility | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Projector brightness | 5200 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 3640 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30ø |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30ø |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 20 - 31.8 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 1.7 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Throw ratio | 1.35 - 2.2:1 |
| Video | |
| Analog signal format system | Not supported |
| Full HD | Yes |
| 3D | No |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 23 dB |
| Noise level | 31 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop, Floor, Wall |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 293 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 223 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Software | |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 304 mm |
| Weight | 7.7 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 10.4 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Warranty card | Yes |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection |
| Technical details | |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Sustainability certificates | TCO |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |