-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Powerful 6,500 lumens, WUXGA 3LCD projector
The EB-L690U offers 6,500 lumens, WUXGA resolution, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a fixed centre lens with manual lens shift, 1.6x zoom and 10W speakers, it’s ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN and wireless.
Powerful, vibrant visuals for any space
The EB-L690U delivers 6,500 lumens of brightness and WUXGA resolution with 3LCD technology, ensuring sharp, vibrant visuals. Its precise lens shift and built-in 10W speakers enhance performance, while the compact white chassis allows for easy installation and quiet operation. Ideal for lecture halls, auditoriums, training rooms, and other professional environments, it performs exceptionally well even in brightly lit spaces.
Easy-to-setup, big impact
With flexible installation options including a standard throw ratio of 1.35–2.2:1 and 1.6x optical zoom, the EB-L690U can project images up to 500 inches. Advanced geometry correction and the optional ELPEC01 camera, combined with the Epson Projector Professional Tool, enable quick, straightforward setup and calibration - streamlining advanced installation for any space.
Smart control for seamless experience
The EB-L690U enhances usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. Its user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control. OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date, improving performance for a seamless experience.
Proven brand reliability
Engineered for long-lasting performance, the EB-L690U features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 0 - 12700 mm (0 - 500") |
| Projector brightness | 6500 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 30000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 20000 h |
| Lens system | |
| Focus | Auto |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Throw ratio | 1.35-2.2:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Features | |
| Noise level | 25 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | USB |
| Supplier features | |
| Material | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Power |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |