Eb-l635su - Projector - LCD - 6000 Lm - Wuxga - USB / Wi-Fi / Hdmi
ITCurry #: 1925Y125 | Article #: V11HA29140-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Short-throw laser display solution
As the market leader in 3LCD technology, Epson continues to improve its high brightness laser projectors with more compact short-throw display solutions. The EB-L635SU delivers effective, practical and creative applications to meet the display needs in education, corporates, museums and visitor attractions. All achieved without sacrificing image quality or lens shift flexibility.
Experience brighter and bolder displays
The EB-L635SU produces more engaging and impactful displays even in brightly lit environments. It offers impressive 6,000-lumen brightness and WUXGA Full HD resolution at an affordable price. This means you can upgrade to laser performance and reliability, with reduced power consumption. It also features: 0.8:1 throw ratio, 4K input support, detail enhancement technology, edge blending and wide lens shift to fit challenging installation environments. The EB-L635SU is capable of large format and blended displays, without any reduction in clarity or vivid detail.
Install with ease
The EB-L635SU includes many professional features which make installation simple, even when producing more advanced displays. This stylish and compact projector offers 360-degree installation, without compromising the display quality, and supports 16:6 ultra-widescreen, which means you can maximise the visible display space available. Also, with split-screen capability you can display two or four images from different sources simultaneously; and geometric correction and edge blending help create one large, seamless image using multiple displays. Also available in white.
Scale to suit your environment
Unlike a flat-panel display, there's no glare, fingerprints or wasted wall space, and the image can be scaled to fit the required display size. Whether it’s for education, corporate, retail or visitor attractions, the viewing experience can be unrestricted and more engaging for the audience.
Connect and control
The EB-L635SU offers many ways to connect, show multiple sources simulateneously and present wirelessly. The future-proofed connectivity options include: HDMI (input and output) and HDBaseT with 4K signal support, 5GHz wireless with enterprise security, built-in media player, built-in Miracast and support for Epson’s ELPWP10 wireless presentation system. It is also easy to set up and navigate thanks to the intuitive on-screen user guide.
Create customised content for signage
Featuring a built-in media player with network content upload, The EB-L635SU allows playlists to be loaded onto a USB storage device and played directly from the projector². Create customised content with your smartphone or tablet using the Epson Creative Projection App or create and schedule playlists using Epson Projector Content Manager software.
Plug, click and collaborate
Collaboration is made easy with Epson’s wireless presentation system, the ELPWP10. Achieve cost-saving and contemporary wireless connectivity. No cables - just plug-and-play!
Take control of your projected images
Achieve greater levels of image manipulation and control with Epson Projector Professional Tool software. Advanced features such as edge blending, projection mapping and multi-projector control are simplified thanks to this free and intuitive tool.
Support social distancing
Where social distancing remains both a requirement and responsible consideration, the EB-635SU's large format display allows the content to be viewed from any position.
| Projector | |
| Smart projector | No |
| Screen size compatibility | 1270 - 5080 mm (50 - 200") |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 3.5 m |
| Projector brightness | 6000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 4200 ANSI lumens |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30ø |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30ø |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Fixed focal length | 11.8 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.7 - 1.7 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Auto |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Throw ratio | 0.80:1 |
| Horizontal lens shift range | -20 - 20% |
| Vertical lens shift range | -50 - 50% |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode, Multi-projection |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Miracast | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| HDCP | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | Black |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Software | |
| Software support | via: Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 334 mm |
| Height | 136 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Warranty card | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |