Eb-l260f - Wireless Laser Projector - 3 LCD 4.600 Lm Full Hd
ITCurry #: 1925Z516 | Article #: V11HA69080Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
965.45
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Delivery in 3 days
Quantity:
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Wireless laser projector
Combined with advance features, the EB-L260F is an entry-level Full HD wireless laser projector the ideal solution for any working environment. It offers 4,600 lumens brightness, a range of wireless and wired connectivity and the ability to have a scalable display size of up to 310 inches.
| Projector | |
| Screen size compatibility | 787.4 - 7874 mm (31 - 310") |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 9.1 m |
| Projector brightness | 4600 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 3200 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Keystone correction, horizontal | 30ø |
| Keystone correction, vertical | 30ø |
| Heat dissipation | 884 BTU/h |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 18.2 - 29.1 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.51 - 1.77 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1:1.62 |
| Throw ratio | 1.32 - 2.12:1 |
| Offset | 1000% |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Video colour modes | Blackboard, DICOM simulation mode, Dynamic, Multi-projection, Presentation, sRGB |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 2 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Composite video in | 1 |
| AC (power) in | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Miracast | Yes |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| HDCP | Yes |
| Projection modes | Ceiling, Front |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Air filter | Yes |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop, Floor, Wall |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 199 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 260 W |
| Power consumption (economy mode) | 144 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325 mm |
| Depth | 299 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | HDMI, Power |
| Bundled software | Epson Creative Projection, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projector Content Manager, Epson Projector Management |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}