-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Outstanding short-throw projector for diverse spaces
Designed for compact spaces, the EB-L795SE short-throw offers 7,000 lumens of bright WUXGA resolution with 4K Enhancement, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode, lens shift, 1.7x zoom and 10W speakers. Ideal for professional applications with flexible control options via HDBaseT, LAN, and wireless.
Spectacular short throw professional projector
Create stunning, shadow-free presentations in compact spaces with a short throw ratio of 0.79–1.36:1, built-in lens shift and WUXGA resolution with 4K Enhancement. Featuring 1.7x optical zoom, corner focus and display sizes up to 400", this high-performance display is ideal for sports simulators, visitor attractions, retail and more. Its compact design, low noise and sleek black chassis deliver bright, vibrant, crystal-clear images, even in well-lit environments, ensuring exceptional visuals.
Flexible installation for professional setups
Designed for easy installation, the EB-L795SE can be quickly configured to deliver optimal performance in any room layout. Features such as lens shift, horizontal and vertical keystone correction, and 360° projection ensure precise image positioning. Options like split-screen capabilities, edge blending, and geometry correction, along with the optional ELPEC01 camera and Epson Projector Professional Tool, provide fast setup and calibration, offering flexibility for complex installations.
Smart control for seamless experience
Enhance usability with NFC for easy large-scale rollouts using the Epson Projector Config Tool. The user-friendly OSD menu simplifies navigation, while Epson’s EPMC cloud monitoring allows effortless remote management. Fully compatible with Crestron XiO Cloud, it offers centralised control, and OTA firmware updates ensure the projector remains up-to-date for a seamless experience.
Peace of mind with high durability and support
Engineered for long-lasting performance, the EB-L795SE features fit-and-forget laser technology, backed by a 3-year warranty. It minimises maintenance needs, reduces downtime, and offers peace of mind with Epson’s renowned after-sales support.
Environmentally friendly design
Built with sustainability in mind, our projectors are manufactured using 100% renewable electricity{s2 and packaged in 100% recyclable cardboard. With low maintenance and energy consumption and benefits from end-of-life recycling and energy recovery services across Europe.
Stream and share easily
With Apple AirPlay 2 and Miracast connectivity{s1, sharing content is quick and simple - users can wirelessly mirror their device screens to the display for seamless collaboration. The USB-A port also enables PC-free streaming, while additional options like HDBaseT and HDMI daisy-chaining further enhance flexibility.
| Projector | |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 0 - 10160 mm (0 - 400") |
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Auto |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.7:1 |
| Throw ratio | 0.79 - 1.36:1 |
| Video | |
| Full HD | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Ports & interfaces | |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Miracast | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Noise level | 36 dB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 10 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Design | |
| Product type | Short throw projector |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | USB |
| Supplier features | |
| Material | Recycled plastic |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Power |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |