ProLiant RL300 Gen11 - 1p M128-30 - 128GB-R - 8SFF 1x480GB M.2 SSD - 800W PS
ITCurry #: 1171AKZ3 | Article #: P76339-B21-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Do you need compute that delivers high power efficiency along with high performance? Building on HPE ProLiant as the legendary foundation, the HPE ProLiant RL300 Gen11 server delivers next-generation compute performance and power efficiency for a wide range of emerging cloud-native applications and use cases. The HPE ProLiant RL300 Gen11 server offers Ampere Altra and Ampere Altra Max processors with an industry-leading core count of up to 128 cores in a single-socket, 1U design. The HPE ProLiant RL300 Gen11 server is ideal for cloud providers, digital service providers, and digital-first enterprises running scale-out, cloud-native workloads, and who are offering digital services, media streaming, social platforms, e-commerce, financial, or online services, along with cloud-based services such as IaaS, PaaS and SaaS.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Ampere |
| Processorfamilie | Altra Max |
| Processormodel | M128-30 |
| Frequentie van processor | 3 GHz |
| Aantal processorkernen | 128 |
| Processor cache | 16 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 128 GB |
| Intern geheugentype | DDR4-SDRAM |
| Geheugenslots | 16x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 3200 MHz |
| Geheugenlayout | 4 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 4 TB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 480 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 1 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| SSD-formaat | 2.5" |
| Ondersteunde SSD-groottes | M.2 |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| Ondersteunde RAID-controllers | Storage controllers not supported |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 25 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 2 |
| Uitbreidingsslots | 2 PCIe Gen4 x16 slots, 2 PCIe Gen4 OCP 3.0 slots |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Fibre channel-poorten | 2 |
| Vezel-optische connector | SFP28 |
| Uitbreidingsmodules | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) sleuven | 2 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO Standard and Advanced features, OneView Monitor Mode only |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 800 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 482,6 mm |
| Diepte | 713 mm |
| Hoogte | 42,9 mm |
| Gewicht | 15,8 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 7 performance Hot-swappable fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 482,6 x 713 x 42,9 mm (19 x 28.1 x 1.69") |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | TPM 2.0, Silicon Root of Trust, Secure Boot, lockable bezel |
| Gewicht (imperiaal) | 15,8 kg (34.9 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |