ProLiant DL365 Gen11 - 1p 9224 - 32GB-R - 8SFF - 800W PS
ITCurry #: 1171AFW7 | Article #: P66780-B21-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for high-performance workloads? The HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a rack-optimized 1U 2P dense solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth and capacity, high-speed PCIe Gen5 I/O, Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) and GPU support, the HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a superb rack-optimized, 1U 2P, dense solution. Enhanced security features with the HPE silicon root of trust are built into the firmware, creating a digital fingerprint for the AMD Secure Processor to validate safe operation prior to boot. Supports Direct Liquid Cooling (DLC) for enhanced power usage effectiveness and reduce cooling costs.
What is new supporting point:
Supports Direct Liquid Cooling (DLC) for enhanced power usage effectiveness and reduce cooling costs.
Powered by 4th and 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1152 MB of L3 cache, and 24 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 6 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
EDSFF drive support for higher density and performance options.
| Processor | |
| Processorfabrikant | AMD |
| Processorfamilie | AMD EPYC |
| Processormodel | 9224 |
| Frequentie van processor | 2,5 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,7 GHz |
| Aantal processorkernen | 24 |
| Processor cache | 64 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 12x DIMM |
| ECC | Nee |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 16 GB |
| Maximum intern geheugen | 6 TB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 153,6 TB |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Hot-swap | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | 2 OCP 3.0, 1 PCIe Gen5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Seri‰le poort(en) | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Kleur van het product | Zwart, Grijs |
| Rack-montage | Ja |
| Overtollige fans ondersteuning | Ja |
| Prestatie | |
| Beheer op afstand | HPE iLO 6 |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Compatibele besturingssystemen | Windows Server 2019, Windows Server 2022, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0, SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4, VMware ESXi 7.0 U3, VMware ESXi 8.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 800 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 916 mm |
| Diepte | 600 mm |
| Hoogte | 242 mm |
| Gewicht | 29,3 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 5 Standard Fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 915,9 x 599,9 x 242,1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Gewicht (imperiaal) | 29,3 kg (64.7 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |