ProLiant DL380 Gen11 - 1p 4514Y - 128GB-R - 8SFF NS204i-u NC BCM57416 - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171AKZ1 | Article #: P77242-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a dual-socket scalable server solution to power data analytics or hybrid cloud workloads? The HPE ProLiant DL380 Gen11 server is a scalable 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rate to run your most demanding applications. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drive as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL380 Gen11 server is a perfect solution for software-defined storage, video transcoding, and virtualized apps. The HPE ProLiant DL380 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation technology that support up to 64 cores at 350W and 16 DIMMs for DDR5 memory at speeds up to 5600 MHz.
Support for up to 8 TB total DDR5 memory with 16 DIMM channels per processor delivers increased performance, lower power requirements, and High Bandwidth Memory (HBM) support.
Support for PCIe Gen5, resulting in improved bandwidth, advanced data transfer rates, and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
Supports up to eight single-wide (SW) or three double-wide (DW) GPUs to accelerate graphic intense workloads.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Silver |
| Processormodel | 4514Y |
| Frequentie van processor | 2 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,4 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 30 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 128 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 4 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 8 TB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 583,3 TB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal ge‹nstalleerde redundante voedingen | 1 |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 732,5 mm |
| Diepte | 448 mm |
| Hoogte | 87,5 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 6x High Performance Fan |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |