ProLiant DL385 Gen11 - 1p 9224 - 32GB-R - 8SFF - 800W PS
ITCurry #: 1171AFW6 | Article #: P66782-B21-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for an accelerator-optimized performance solution to run your AI or Big Data analytics workloads? The HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth and capacity, high-speed PCIe Gen5 I/O, enhanced GPU support, and EDSFF storage, the HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a superb accelerator-optimized 2U 2P solution. Enhanced security features with the silicon root of trust from HPE are built into the firmware, creating a digital fingerprint for the AMD Secure Processor to validate safe operation prior to boot. HPE ProLiant DL385 Gen11 server is an excellent choice for compute and data storage demanding workloads requiring increased core count, and storage and I/O scalability.
What is new supporting point:
Powered by the 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1152 MB L3 Cache, and 24 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 6 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and two OCP slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
PCIe Gen5 EDSFF support and up to 8x single-wide and 4x double-wide GPU support.
| Processor | |
| Processorfabrikant | AMD |
| Processorfamilie | AMD EPYC |
| Processormodel | 9224 |
| Frequentie van processor | 2,5 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,7 GHz |
| Aantal processorkernen | 24 |
| Processor cache | 64 MB |
| Chipset moederbord | AMD SoC |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Max. aantal SMP-processoren | 2 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 24x DIMM |
| ECC | Ja |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 261,12 TB |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Maximum aantal HDD's per behuizing | 8 |
| Ondersteunde HDD-groottes | 2.5" |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Soorten RAID | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Hot-plug ondersteuning | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Maximum geheugen grafische adapter | 15 MB |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | 2 OCP 3.0, 1 PCIe Gen5 x16, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheer op afstand | iLO 6 ASIC |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Compatibele besturingssystemen | Windows Server 2019 Windows Server 2022 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.6 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15 SP4 VMware ESXi 7.0 U3 VMware ESXi 8.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 800 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 600 mm |
| Diepte | 917,7 mm |
| Hoogte | 270 mm |
| Gewicht | 42,8 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 6x Standard Fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 599,9 x 917,7 x 270 mm (23.6 x 36.1 x 10.6") |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Gewicht (imperiaal) | 42,8 kg (94.4 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |