ProLiant DL365 Gen11 - 1p 9115 - 2x32GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171APX8 | Article #: P81840-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for high-performance workloads? The HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a rack-optimized 1U 2P dense solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th & 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth and capacity, high-speed PCIe Gen5 I/O, Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) and GPU support, the HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a superb rack-optimized, 1U 2P, dense solution. Enhanced security features with the HPE silicon root of trust are built into the firmware, creating a digital fingerprint for the AMD Secure Processor to validate safe operation prior to boot. Supports Direct Liquid Cooling (DLC) for enhanced power usage effectiveness and reduce cooling costs.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Generation AMD EPYC™ 9004 & 9005 Series Processors with 5nm technology that supports up to 160 cores at 400W, 1152 MB of L3 cache, and 24 DIMMs for DDR5 memory up to 6400 MT/s.
12 DIMM channels per processor for up to 6 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
EDSFF drive support for higher density and performance options.
Supports Direct Liquid Cooling (DLC) for enhanced power usage effectiveness and reduce cooling costs.
| Processor | |
| Processorfabrikant | AMD |
| Processorfamilie | AMD EPYC |
| Frequentie van processor | 2,6 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 64 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 2 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Uitbreidingsslots | 2 maximum, for detail descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, HPE OneView Advanced (require license), and HPE Compute Ops Management |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 916 mm |
| Diepte | 600 mm |
| Hoogte | 242 mm |
| Gewicht | 29,4 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 7x Standard Fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 915,9 x 599,9 x 242,1 mm (36.1 x 23.6 x 9.53") |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Gewicht (imperiaal) | 29,4 kg (64.7 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |