ProLiant Compute DL380 Gen12 - 1p 6505P - 2x32GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ATJ8 | Article #: P89316-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a two-socket scalable server that powers data analytics and supports hybrid cloud workloads? The HPE ProLiant Compute DL380 Gen12 is a scalable 2U 2P server that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rate to run your most demanding applications. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores and up to 8 TB of memory as well as 36 EDSFF E3.S drives, the HPE ProLiant Compute DL380 Gen12 is an ideal hybrid cloud platform for enterprise applications and workloads. The HPE ProLiant Compute DL380 Gen12 is engineered for your future, with next-level security, optimized performance and efficiencies, and automated, AI-driven productivity.
What is new supporting point:
Intel Xeon 6 processors that support up to 144 cores, up to 8 TB of DDR5 memory at speeds up to 6400 MT/s, and up to 2x average higher performance for general compute versus previous generations.
Optional front accessible boot device for quicker access.
Choice of two cooling options — air cooling or direct liquid cooling (DLC) for performance and energy efficiency to support sustainability initiatives.
Up to 36 EDSFF E3.S NVMe drives.
Up to three double-wide (DW) or eight single-wide (SW) GPUs.
HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software with streamlined manageability through a redesigned GUI, Redfish API, and increased security via the patented secure enclave technology.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Processormodel | 6505P |
| Frequentie van processor | 2,2 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4,1 GHz |
| Aantal processorkernen | 12 |
| Processor cache | 48 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 8 TB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 2 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Nee |
| On-board graphics adapter model | Niet beschikbaar |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0 (front or rear), for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal beheerpoorten | 1 stuk(s) |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Kleur van het product | Zwart |
| Type koeling | Actief |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 727 mm |
| Diepte | 448 mm |
| Hoogte | 87,5 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 4x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |