ProLiant DL360 Gen11 - 1p 4510 - 2x32GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171APZ2 | Article #: P83119-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a robust and flexible tower optimized server for your SMB and remote offices? The HPE ProLiant ML350 Gen11 is a powerful 2P tower server with optional rackable chassis for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors up to 64 cores[1], up to 8 TB DDR5, PCIe Gen5, enhanced I/O and GPU support, and EDSFF storage, the HPE ProLiant ML350 Gen11 server fulfills a wide range of demanding workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware to an HPE-exclusive ASIC, creating a fingerprint for the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable processors that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant ML350 Gen11 server is an excellent choice for diverse workloads such as IT infrastructure, Data Management, VDI, ERP/CRM. Scale and adapt to any environment with this server and accelerate your growing business.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 64 cores[1] (128 cores per server), 350W TDP. Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[2], up to 8TB DDR5 memory capacity.
Supports new EDSFF E3.S NVMe form factor to enable higher-density servers and storage systems, optimization of PCIe lanes from CPUs, and ultra-high SSD performance.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 10 standard PCIe Gen5 slots and 2 OCP 3.0 slots [3].
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator, L40 48 GB Accelerator, A16 64 GB Accelerator and L4 24 GB Accelerator.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Silver |
| Processormodel | 4510 |
| Frequentie van processor | 2,4 GHz |
| Aantal processorkernen | 12 |
| Processor cache | 30 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 8 TB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 2 |
| HDD interface | SATA III |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | Embedded Intel VROC SATA Hybrid RAID |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | 2 to 10 PCIe Gen5 (2 OCP 3.0). Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Design | |
| Type behuizing | Tower (4U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management. |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 4TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |