ProLiant ML110 Gen11 - 1p 4514Y - 2x32GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171APW6 | Article #: P83112-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you searching for an affordable tower server with enterprise-class reliability and performance to meet the requirements of your growing business? The HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an enhanced single processor tower with performance, expansion, and security at an affordable price. It supports the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable processor, HPE DDR5 SmartMemory with a maximum capacity of 1536 GB, 4 x16 PCIe Gen5 slots, 1 x16 OCP3 slot, eight large form factor (LFF) or 16 small form factor (SFF) disk drives. It can easily be converted to a rack using 5.5U of rack space. The HPE ProLiant ML110 Gen11 server also offers optional redundant fan and redundant power supply to satisfy automatic fail-over needs, making this the ideal server for small- to mid-sized businesses, and remote and branch offices.
What is new supporting point:
Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that support up to 32 cores, 185W TDP.
Increased memory bandwidth to 5600 MT/s[1] , performance and lower power requirements with up to 1.5 TB DDR5 memory capacity with 16 DIMM slots.
Advanced data transfer rates from the PCIe Gen5 serial expansion bus, support up to 4 standard PCIe Gen5 x16 slots and 1 OCP 3.0 x16 slots.
Includes HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability, RAID1 protected M.2 NVMe boot option.
Support NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator and L4 24GB PCIe Accelerator
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Silver |
| Processormodel | 4514Y |
| Frequentie van processor | 2 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,4 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 30 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 16x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 1,5 TB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 2 |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 2 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| SSD-formaat | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Tower (4,5U) |
| Kleur van het product | Zwart |
| Type koeling | Actief |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal ge‹nstalleerde redundante voedingen | 1 |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 195 mm |
| Diepte | 587 mm |
| Hoogte | 462 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 2x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |