ProLiant DL360 Gen11 - 1p 6530 - 8x16GB-R - 8SFF MR216i-o 5x1.92TB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ARM1 | Article #: P82659-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for hybrid cloud or other data workloads in a virtualized and containerized environment? The HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a rack-optimized, 1U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate, and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drives as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a perfect solution for Electronic Design Automation (EDA), CAD, and VDI. The HPE ProLiant 360 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Gold |
| Frequentie van processor | 2,1 GHz |
| Aantal processorkernen | 32 |
| Processor cache | 160 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 128 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 8 x 16 GB |
| Opslagmedia | |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 5 |
| SSD capaciteit | 1,92 TB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR216i-o Gen11 x16 Lanes without Cache OCP SPDM Storage Controller HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Uitbreidingsslots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Opslagschijf type | 5x HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |