ProLiant DL360 Gen11 - 1p 5515+ - 32GB-R - MR408i-o NC 8SFF - 1000W PS
ITCurry #: 1171AHJ2 | Article #: P70541-421-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a scalable, compute-dense solution for hybrid cloud or other data workloads in a virtualized and containerized environment? The HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a rack-optimized, 1U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate, and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drives as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL360 Gen11 server is a perfect solution for Electronic Design Automation (EDA), CAD, and VDI. The HPE ProLiant 360 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors that supports up to 64 cores & 385W, and 16 DIMMs for up to 8 TB of high bandwidth DDR5 memory up to 5600 MHz.
16 DIMMs per processor for up to 8 TB total DDR5 memory per server with increased performance, High Bandwidth Memory (HBM) support, and lower power requirements.
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2 x16 PCIe Gen5 and 2 OCP slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports up to three single-wide (SW) GPUs[1] to accelerate graphic intense workloads.
Supports Liquid Cooling Modules for highest thermal design points (TDPs).
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Gold |
| Processormodel | 5515+ |
| Frequentie van processor | 3,2 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4,1 GHz |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Processor cache | 22,5 MB |
| Chipset moederbord | Intel C741 |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Max. aantal SMP-processoren | 2 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| ECC | Ja |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 8 TB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 153,6 TB |
| Totale opslagcapaciteit | 0 GB |
| HDD interface | SATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Maximum aantal HDD's per behuizing | 8 |
| Ondersteunde HDD-groottes | 2.5" |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Soorten RAID | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Hot-plug ondersteuning | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Maximum geheugen grafische adapter | 16 MB |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | 2-slots (x16 FH, x16 HH) as standard. Upgradeable to 3rd slot in HH (or remove Slot 2 bracket to be FH at Slot 3) in a 2nd processor configuration. And maximum 2 OCP 3.0 PCIe5 slots. |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Prestatie | |
| Beheer op afstand | iLO 6 ASIC |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Compatibele besturingssystemen | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu Oracle Linux and Oracle VM SAP Linux |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 241 mm |
| Diepte | 600 mm |
| Hoogte | 990 mm |
| Gewicht | 32,3 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 241 x 599,9 x 990,1 mm (9.49 x 23.6 x 39") |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Gewicht (imperiaal) | 32,3 kg (71.3 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |