ProLiant DL320 Gen11 - 1p 6530 - 128GB-R - 10SFF MR416i-o 3x2.4TB HDD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ALT1 | Article #: P78088-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking to run edge AI workloads like Computer Vision that need GPU accelerators or distributed data solutions that require expandable storage? The HPE ProLiant DL320 Gen11 is a 1U 1P server with a unique compact design and workload-driven modular design that is purpose-built for edge computing delivering exceptional performance at 1P economics and an excellent choice for both virtualized and containerized workloads. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 60 cores, 270W, increased memory capability (up to 2 TB 5600 MT/s), and high-speed PCIe Gen5 supporting up to four single-wide GPUs (or two double-wide), the HPE ProLiant DL320 Gen11 server is a perfect low-cost, 1U 1P, performance solution. The HPE ProLiant Gen11 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Advanced data transfer rates and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus, with up to 2x16 PCIe Gen5 and 1 OCP3.0 slots.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable or internal, high-availability RAID1 NVMe M.2 boot options.
Support for up to 4 Single Wide or 2 Double Wide GPUs in the front cage with the GPU CTO server.
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation 5nm technology that supports up to 60 cores at 270W and 16 DIMMs of DDR5 memory up to 5600 MT/s.
16 DIMMs per processor for up to 2 TB total DDR5 memory with increased memory bandwidth and performance, and lower power requirements.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Gold |
| Frequentie van processor | 2,1 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 4 GHz |
| Aantal processorkernen | 32 |
| Processor cache | 160 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 128 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 5600 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 64 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 3,84 TB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 3 |
| HDD capaciteit | 2,4 TB |
| HDD interface | SATA III, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 2 |
| SSD capaciteit | 1,92 TB |
| SSD interfaces | SATA III |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR416i-o Gen11 x16 Lanes 8GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Uitbreidingsslots | Maximum, 2 PCIe Gen5 & 1 OCP 3.0 PCIe Gen5, for detail descriptions please refer to the QuickSpecs. |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | Included - HPE Compute Ops Management, HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced. |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal ge‹nstalleerde redundante voedingen | 1 |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 7x High Performance Fans |
| Opslagschijf type | 3x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD 2x HPE 1.92TB SATA 6G Mixed Use SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |