ProLiant Compute DL360 Gen12 - 6515P - 2x32GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ATK4 | Article #: P89226-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a compact, rack-optimized two-socket server that supports hybrid cloud workloads? The HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is a compact 1U 2P server that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rate to run your most demanding applications. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores and up to 8 TB of memory as well as 20 EDSFF E3.S NVMe drives, the HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is an ideal hybrid cloud platform for enterprise applications and workloads. This server also provides extreme scalability through a hybrid front storage cage that supports not only SFF and E3.S drives, but also an OS Boot device and two front OCP NICs as optional. The HPE ProLiant Compute DL360 Gen12 is engineered for your future, with next-level security, optimized performance and efficiencies, and automated, AI-driven productivity.
What is new supporting point:
Intel Xeon 6 processors that support up to 144 cores, up to 8 TB of DDR5 memory at speeds up to 6400 MT/s, and up to 2x average higher performance for general compute versus previous generations.
Optional front accessible boot device for quicker access and redesigned intake on front of chassis for optimal airflow and enhanced thermal efficiency.
Three cooling options — air-cooling (including air baffle), closed-loop liquid cooling, and direct liquid cooling for performance/energy efficiency to support sustainability initiatives.
Ability to use up to 10 SFF or 20 EDSFF E3.S drives as well an OS Boot device and OCP NICs in the front cage.
Up to three single-wide (SW) GPUs.
HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software with streamlined manageability through a redesigned GUI, Redfish API, and increased security via patented secure enclave technology.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Processormodel | 6515P |
| Frequentie van processor | 2,3 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,8 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 72 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 2 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 8 TB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| Aantal ge‹nstalleerde SSD's | 2 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 8 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Nee |
| On-board graphics adapter model | Niet beschikbaar |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | Maximum 3 PCIe Gen5 slots (x16 lanes/each) & Maximum 2 OCP3.0 slots (x16 lanes/each) |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal beheerpoorten | 1 stuk(s) |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Type koeling | Actief |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO7 Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download). Optional - HPE iLO7 Advanced, and HPE OneView Advanced. Refer to the iLO 7 User Guide |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 753,1 mm |
| Diepte | 434,6 mm |
| Hoogte | 42,9 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 5x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |