ProLiant Compute ML350 Gen12 - 6515P - 1x64GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ATK5 | Article #: P87795-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for our most flexible and powerful tower server for your SMB and remote offices? The HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 is a robust 2P tower server with optional rackable chassis for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Powered by latest Intel Xeon 6700/6500 P-series processors (up to 86 P-cores per socket), up to 8 TB DDR5 6400 memory, the HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 server fulfills a wide range of demanding workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware to an HPE-exclusive ASIC, creating a fingerprint for the Intel Xeon 6700/6500 P-series processors that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant Compute ML350 Gen12 server is an excellent choice for diverse workloads such as IT infrastructure, data management, VDI, and ERP/CRM. Scale and adapt to any environment with this server and accelerate your growing business.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6700 and 6500 series with P-cores; up to 86 P-cores per socket (172 P-cores per server), 350W (TDP); increased memory bandwidth to 6400 MT/s[2], up to 8 TB DDR5 memory capacity
Supports ultra-high SSD performance with NVMe x4 and EDSFF drive cages, and allowing mixed dual-mode LFF and tri-mode SFF drive cages as hybrid storage optimization solution
Provides up to 24 NVMe drives with PCIe Gen5 x2 bandwidth to have maximum storage capacity with balanced performance solution
Includes HPE Integrated Lights-Out 7 (iLO 7) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Compute Gen12 servers seamlessly from anywhere
Supports new NS204i-u V2 as hot-pluggable, high-availability, RAID1-protected M.2 NVMe boot option
Supports NVIDIA L4 24GB Accelerator.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Frequentie van processor | 2,4 GHz |
| Aantal processorkernen | 16 |
| Processor cache | 72 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 64 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | Up to 10[1] PCIe Gen5 and 2 OCP slots. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Design | |
| Type behuizing | Tower (4U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Diepte | 1000,1 mm |
| Hoogte | 333,4 mm |
| Gewicht | 52,4 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 3x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |