Interactive Flat Panel - ViewBoard IFP8641-1-1C - 86in - 3840x2160 (4K UHD) - motion sensor 8-microphone array
ITCurry #: 11914705 | Article #: IFP8641-1-1C-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Bring powerful performance and effortless interactivity to any classroom with the ViewBoard® IFP41-1 Series, available in 55", 65", 75", 86", and 98" models. Built-in ambient light and PIR motion sensors allow for automatic screen brightness adjustment to support sustainability, while 64-point touch technology and instant annotation with Write Away offer smooth, responsive collaboration. Dual USB-C ports provide seamless connectivity with up to 100W power delivery, enabling convenient single-cable charging and data transfer. As an EDLA-certified interactive display with Android 16, it ensures regular security updates and reliable access to the latest Google Play Store apps. Integration with ViewSonic Education Software enhances functionality with whiteboarding, wireless casting, and device management solutions, creating a smart, secure, and connected teaching experience.
| Beeldscherm | |
| Beeldschermdiagonaal | 2,18 m (86") |
| Helderheid | 450 cd/mý |
| Beeldscherm, aantal kleuren | 1,07 miljard kleuren |
| Resolutie | 3840 x 2160 Pixels |
| Antireflectiescherm | Ja |
| Soort paneel | TFT-LCD |
| LED backlight | Ja |
| LED backlight-type | Direct-LED |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:9 |
| Typische contrastverhouding | 5000:1 |
| Responstijd | 6,5 ms |
| Touchscreen | Ja |
| Touch technologie | Multi-touch |
| Touch screen type | Infrarood |
| Hoeveelheid simultane aanraakpunten | 64 |
| Touch-resolutie | 32767 x 32767 Pixels |
| Working area | 1895,04 x 1065,96 mm |
| Hardheid | 9H |
| Palm negeren | Ja |
| Computersysteem | |
| Inclusief besturingssysteem | Android |
| Operating systeem versie | 16 |
| Type processor | Ja |
| Maximum intern geheugen | 128 GB |
| RAM-capaciteit | 8 GB |
| Audio | |
| Ingebouwde luidsprekers | Ja |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 2 |
| Vermogen luidsprekers | 20 W |
| Ingebouwde subwoofer | Ja |
| Gemiddeld vermogen subwoofer | 15 W |
| Ingebouwde microfoon | Ja |
| Aantal microfoon-arrays | 8 |
| Camera | |
| Ingebouwde camera | Nee |
| Projector | |
| Built-in projector | Nee |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 5 |
| Aantal interfacemodule USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B poorten | 3 |
| Aantal USB-Type-C-poorten | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 1956,7 mm |
| Diepte | 87,4 mm |
| Hoogte | 1170,5 mm |
| Gewicht | 58,2 kg |
| Verpakking | |
| Breedte verpakking | 2100 mm |
| Diepte verpakking | 176 mm |
| Hoogte verpakking | 1293 mm |
| Gewicht verpakking | 72,9 kg |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Certificaten van naleving | EAC, BSMI, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, WEEE, CB |
| Certificaten | |
| Afgedankte Elektrische en Elektronische Apparatuur (AEEA) naleving | Ja |
| Overige specificaties | |
| Garantieperiode | 5 jaar |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |