Wireless Nighthawk Dual-Band Router RS600 - Wi-Fi 7, 6.5Gbps
ITCurry #: 20325644 | Article #: RS600-100EUS-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Unrivaled WiFi 7 Speeds New!
Unleashes WiFi 7 speeds up to 6.5 Gbps† for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment
Latest WiFi 7 Technology New!
Delivers 2.4x faster speeds and significantly lower latency than WiFi 6 to maximize performance across all devices
360° WiFi Coverage New!
Sleek new body offers smaller footprint and high-performance antennas for up to 2,000 sq. ft. of 360-degree WiFi coverage
Reimagined Speed & Reliability
Whether multi-gig cable or fiber, get the fastest speeds available today with a 2.5 Gig internet port§. 2.5Gbps & 1Gbps Ethernet ports unlock unbeatable speed and reliability for wired connections
Powerful Security New!
NETGEAR® routers have security features enabled out of the box with exclusive Advanced Router Protection, automatic firmware updates, and industry-leading safety features to help protect you and your family??
Essential All-In-One Internet Security
NETGEAR® Armor™ software provides an automatic shield of security for your WiFi and connected devices for real-time protection against hackers and added privacy with VPN. 30-day trial included
Easy Set Up with Any Service Provider
Simple to plug Nighthawk into your modem and set it up with the Nighthawk app
| WAN-verbinding | |
| Ethernet WAN | Nee |
| DSL WAN | Nee |
| SIM-kaartsleuf | Nee |
| 3G/4G USB modem compatibiliteit | Nee |
| Draadloos LAN | |
| Wifi-band | Tri-band (2,4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN gegevensoverdrachtsnelheid (max) | 18 Mbit/s |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Interfacetype Ethernet LAN | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 1000,2500 Mbit/s |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| USB-poort | Ja |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 1 |
| Geheugenkaart slot(s) | Ja |
| Beheerfuncties | |
| MU-MIMO-technologie | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | WPA2, WPA3, WPA |
| Design | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Type product | Draagbare router |
| Antenne | |
| Antenne-ontwerp | Intern |
| Antennas quantity | 8 |
| Kenmerken | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 2000 MHz |
| Aantal processorkernen | 2 |
| Intern geheugen | 2000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 150 mm |
| Diepte | 101,6 mm |
| Hoogte | 249 mm |
| Gewicht | 1,24 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |