Wireless Nighthawk Dual-Band Router RS600 - Wi-Fi 7, 3.6 Gbps
ITCurry #: 20325646 | Article #: RS100-100EUS-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Unrivaled WiFi 7 Speeds
Unleashes WiFi 7 speeds up to 3.6 Gbps† for gaming, smooth streaming, video conferencing, and entertainment
Latest WiFi 7 Technology
Delivers 1.2x faster speeds and significantly lower latency than WiFi 6 to maximize performance across all devices
360° WiFi Coverage
Sleek new body offers smaller footprint and high-performance antennas for up to 2,000 sq. ft. of 360-degree WiFi coverage
Reimagined Speed & Reliability
Whether multi-gig cable or fiber, get the fastest speeds available today with a 2.5 Gig internet port§. Four 1 Gbps Ethernet ports unlock unbeatable speed and reliability for wired connections
Powerful Security
NETGEAR® routers have security features enabled out of the box with exclusive Advanced Router Protection, automatic firmware updates, and industry-leading safety features to help protect you and your family??
Essential All-In-One Internet Security
NETGEAR® Armor™ software provides an automatic shield of security for your WiFi and connected devices for real-time protection against hackers and added privacy with VPN. 30-day trial included
Easy Set Up with Any Service Provider
Simple to plug Nighthawk into your modem and set it up with the Nighthawk app
Best. Gaming. Ever.
Nighthawk WiFi 7 unlocks ultra-low latency for real-time responsiveness.
Ultra-detailed streaming
Experience pristine 4K/8K visuals and immersive multi-channel audio.
Easy setup & Management
The Nighthawk app makes it easy to install your router and manage your network.
| WAN-verbinding | |
| Ethernet WAN | Ja |
| SIM-kaartsleuf | Nee |
| Type WAN-aansluiting | RJ-45 |
| Draadloos LAN | |
| Wifi-band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN gegevensoverdrachtsnelheid (max) | 3600 Mbit/s |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Interfacetype Ethernet LAN | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 5 |
| USB-poort | Nee |
| Aansluiting voor netstroomadapter | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | 128-bit AES, WPA, WPA2, WPA3 |
| Toegang voor gasten | Ja |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Ja |
| Design | |
| Kleur van het product | Zwart |
| Type product | Router om neer te zetten |
| Inhoud van de verpakking | |
| Meegeleverde kabels | LAN (RJ-45) |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Snelstartgids | Ja |
| Antenne | |
| Antenne-ontwerp | Intern |
| Antennas quantity | 2 |
| Kenmerken | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 2000 MHz |
| Aantal processorkernen | 4 |
| Intern geheugen | 1000 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| Energie | |
| Type stroombron | DC |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 66 mm |
| Diepte | 122 mm |
| Hoogte | 184 mm |
| Gewicht | 380 g |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |