ProLiant ML30 Gen11 - 1p 6325P - 1x32GB-U - 8SFF 2x480GB SSD - 1x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ARG3 | Article #: P87464-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Do you need a reliable enterprise-class tower server that can easily meet your budget? The HPE ProLiant ML30 Gen11 Plus server is a powerful yet affordable tower server designed for small offices, remote and branch offices to run on-premises and hybrid cloud solutions, delivering enterprise-class performance, security, reliability, and expandability at a low cost. Hewlett Packard Enterprise builds security right into the server with HPE iLO silicon root of trust. A redundant power supply option and up to four LFF or eight SFF hot-plug HDDs provide availability and flexibility. The enhanced expansion capability, now including PCIe Gen5, allows you to upgrade with serial attached SCSI (SAS) controllers or networking cards as your business grows, which can give you an extra edge. Power your business now with an HPE ProLiant ML30 Gen11 server.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E Processors up to 8 cores 95W.
4800 MT/s HPE DDR5 Standard Memory UDIMM offering: 16 GB and 32 GB, maximum 128 GB memory capacity.
Four expansion slots for more flexible usage, including one PCIe Gen5 x16.
Onboard M.2 NVMe SSD support.
Dedicated HPE iLO port and serial port kit option.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Frequentie van processor | 3,5 GHz |
| Aantal processorkernen | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 2 |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Design | |
| Type behuizing | Tower (4U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |