ProLiant DL20 Gen11 - 1p 6333P - 1x32GB-U - 4SFF NS204i-u VROC - 1x800W PS - EU
ITCurry #: 1171ARM4 | Article #: P85574-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a compact and versatile 1U server that supports edge workloads like security monitoring in a variety of environments? The reliable HPE ProLiant DL20 Gen11 server delivers a compact and versatile server with enhanced security at an affordable price. Deploy the short-depth rack form factor in small, remote, or branch offices, as a powerful point of sale platform in transport, retail, and hospitality environments or as a flexible configuration for customization in space constrained environments of military and government customers. Blending performance, reliability, and manageability, this one-socket, 1U server featuring Intel Xeon E processors provide unique enterprise-class capabilities at a great value—making it an ideal rack server platform for growing businesses, enterprises, and service providers. Outstanding configuration flexibility caters to a variety of business requirements and a wide range of qualified options fits a variety of needs.
What is new supporting point:
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Processormodel | 6333P |
| Frequentie van processor | 3,1 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 5,2 GHz |
| Prestatiekernen | 6 |
| Aantal processorkernen | 6 |
| Processor cache | 18 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugenslots | 4x DIMM |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 128 GB |
| Opslagmedia | |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 4 |
| RAID support | Ja |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Nee |
| On-board graphics adapter model | Niet beschikbaar |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 5 |
| Uitbreidingsslots | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Kleur van het product | Zwart, Zilver |
| Type koeling | Actief |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 800 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 434,6 mm |
| Diepte | 378,4 mm |
| Hoogte | 43,2 mm |
| Gewicht | 10,9 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 268 x 693,9 x 586 mm (10.6 x 27.3 x 23.1") |
| Opslagschijf type | None ship standard, 4 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Gewicht (imperiaal) | 10,9 kg (24 lbs) |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |