ProLiant DL20 Gen11 - 1p 6325P - 1x32GB-U - 2LFF 2x2TB HDD - 1x290W PS - EU
ITCurry #: 1171ARG5 | Article #: P87462-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a compact and versatile 1U server that supports edge workloads like security monitoring in a variety of environments? The reliable HPE ProLiant DL20 Gen11 server delivers a compact and versatile server with enhanced security at an affordable price. Deploy the short-depth rack form factor in small, remote, or branch offices, as a powerful point of sale platform in transport, retail, and hospitality environments or as a flexible configuration for customization in space constrained environments of military and government customers. Blending performance, reliability, and manageability, this one-socket, 1U server featuring Intel Xeon E processors provide unique enterprise-class capabilities at a great value—making it an ideal rack server platform for growing businesses, enterprises, and service providers. Outstanding configuration flexibility caters to a variety of business requirements and a wide range of qualified options fits a variety of needs.
What is new supporting point:
Supports Intel Xeon E-2400 Series processors, up to 8 cores.
HPE InfoSight provides a cloud-based analytics tool that predicts and prevents problems before your business is impacted.
Optional HPE iLO management port as an option kit for faster data transmission with enhanced security.
One PCIe Gen5 slot for greater I/O bandwidth.
One OCP slot for greater I/O bandwidth.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Frequentie van processor | 3,5 GHz |
| Aantal processorkernen | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 4 TB |
| Het aantal ge‹nstalleerde HDD's | 2 |
| HDD interface | SATA III |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | Two maximum, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs. |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE ProLiant DL20 Gen10 Plus 290W FIO Power Supply Kit |
| Netvoeding | 290 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 3x High Performance Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 2TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF LP 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Beveiligingseigenschappen | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |