ProLiant Compute DL340 Gen12 - 6505P - 1x64GB-R - 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ATK1 | Article #: P87782-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Do you need a 2U single-socket server that highlights reduced power consumption and better thermals for your data and storage-centric workloads that need more PCIe lanes? The HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 is a 2U 1P server that offers three CTO chassis that support SFF, LFF, and GPU configurations. The 3-box modular front design enhances the configuration flexibility. Due to the configuration flexibility and the energy efficiency (reduced power consumption due to better thermals within a 2U chassis), the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is ideal for customers that have a requirement for Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a Service (PaaS), and Software-as-a-Service (SaaS) workloads. Powered by Intel Xeon 6 processors with up to 144 cores, increased memory capability (up to 4 TB), and high-speed PCIe Gen5, the HPE ProLiant Compute DL340 Gen12 server is a great 2U single-socket performance solution driving better datacenter efficiency.
What is new supporting point:
Powered by Intel Xeon 6 processors; Up to 144 cores per socket. Increased memory bandwidth to 6400 MT/s, up to 4 TB DDR5 memory capacity.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© |
| Frequentie van processor | 2,2 GHz |
| Aantal processorkernen | 12 |
| Processor cache | 48 MB |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 64 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Kloksnelheid geheugen | 6400 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 64 GB |
| Opslagmedia | |
| Totale opslagcapaciteit | 960 GB |
| SSD capaciteit | 480 GB |
| SSD interfaces | SATA III |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Soort optische drive | Nee |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Uitbreidingsslots | Up to 6 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE 1000W M-CRPS Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Gewicht en omvang | |
| Diepte | 969 mm |
| Hoogte | 270 mm |
| Gewicht | 44,1 kg |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 6x Standard Fans |
| Opslagschijf type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Beveiligingseigenschappen | For full security features refer to the QuickSpecs |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |