HPE SN6630C 32GB 96-port/48-port 32GB SFP+ Fibre Channel Switch
ITCurry #: 1171YG79 | Article #: R4D91A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking to modernize your storage area network? The all-flash data center and emerging NVMe storage requires a modern storage network that can keep up with pace of innovation seen with compute and storage resources. The HPE Storage Fibre Channel Switch C-series SN6630C is the next generation 96 port 2-rack unit Fibre Channel (FC) switch that provides high-speed Fibre Channel connectivity in the SAN. This switch offers state-of-art analytics and telemetry capability built into its next-generation Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) platform. The Non-Volatile Memory express (NVMe)-ready switch allows a seamless transition to Fibre Channel Non-Volatile Memory Express (FC-NVMe) workloads whenever available without any hardware upgrade in the SAN. This high-density, highly reliable, and scalable, enterprise-class switch is ideal for medium to large departmental SANs.
What is new supporting point:
New subscription-based Advantage and Premier license bundles with Cisco DCNM/NDFC, Enterprise and SAN Analytics.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Nee |
| Aantal ge‹nstalleerde SFP+ modules | 48 |
| Aantal moduleslots SPF+ | 96 |
| Netwerk | |
| Auto-sensing | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 0 Gbit/s |
| MAC-adrestabel | 0 entries |
| Beveiliging | |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | SNMPv3 |
| SSH/SSL support | Ja |
| Authenticatie type | RADIUS |
| Protocollen | |
| Beheerprotocollen | CLI, SSH 2, SNMP, SNMP 3, SMI-S |
| Ondersteunde protocollen | Fibre Channel |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Vormfactor | 2U |
| Kleur van het product | Grijs |
| Prestatie | |
| Ondersteunde mediatypen | Supports 32 Gb, 16 Gb, and 8 Gb transceivers |
| Energie | |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| Redundante voeding | Ja |
| Aantal voedingen | 2 |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Technische details | Non-disruptive software upgrades, hot-swappable and dual redundant power supplies, hot-swappable fan module, hot-swappable SFP+ optics, stateful process restart |
| Gewicht (imperiaal) | 18,9 kg (41.6 lbs) |
| Software (optioneel) | Port upgrade license, Enterprise Package license, Cisco Data Center Network Manager (DCNM) license, SAN Insights (1, 3, 5 years), Advantage license (1, 3, 5 years), Premier license (1, 3, 5 years) |
| Poortsnelheid | 32 Gb |
| Upgrademogelijkheden | Activate additional ports using 16 port upgrade license |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 86,1 x 442,5 x 565,9 mm (3.39 x 17.4 x 22.3") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 86,1 mm |
| Diepte | 442,5 mm |
| Hoogte | 565,9 mm |
| Gewicht | 18,9 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |