Aruba Networking CX 9300-32D 32xQSFP-DD 400G 2xSFP+10G Pwr2Prt Airflow 6Fs 2AC PSU Switch Bundle
ITCurry #: 1171AUF9 | Article #: S1D08A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking CX 9300 Switch Series provides 25.6 Tbps, 1U fixed configuration that supports 32 ports of 100/400GbE. This series is designed to provide flexible, cost-effective, high-density 400GbE for servers, storage, and intra-fabric connectivity. The HPE Aruba Networking CX 9300 Switch Series protects enterprises’ investment as it transitions server farms from 10GbE and 25GbE to 100GbE/400GbE EVPN-VXLAN spine configurations, with reduced power and a smaller footprint. The CX 9300-32D switch supports large data center PODS of up to 16834 x 25GbE servers or up to 8192 x 100GbE servers when using 4 x 100G SN transceivers.
What is new supporting point:
HPE Aruba Networking Fabric Composer greatly simplifies the automation, orchestration, and end-to-end visibility of the network fabric underlay and virtualized overlay.
The switch series provides high performance switching up to 25.6 Tbps in a 1U fixed configuration supporting 32 ports of 100/400GbE
Dynamic VXLAN with BGP-EVPN for deep segmentation in data center and campus networks
The CX 9300S 32p QSFP28 100G 8p QSFP-DD 400G back-to-front and front-to-back bundles along with new compatible transceivers and power supply options
HPE Aruba Networking CX 9300 Switch Series is based on AOS-CX, a modern, database-driven operating system that automates and simplifies many critical and complex network tasks
Advanced Layer 2/3 feature set includes BGP, OSPF, VRF-Lite, and IPv6
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal moduleslots SPF+ | 2 |
| Fibre channel-poorten | 32 |
| Vezel-optische connector | QSFP-DD |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1t, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ba, IEEE 802.3bs, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Ja |
| Port mirroring | Ja |
| Datastroombeheer | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Virtuele LAN-functies | Private VLAN |
| Aantal VLANs | 4040 |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 25600 Gbit/s |
| Throughput | 5000 Mpps |
| Statische route | Ja |
| Jumbo Frames ondersteuning | Ja |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP relay, DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| SSH/SSL support | Ja |
| Authenticatie type | RADIUS, TACACS+ |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Protocollen | |
| Beheerprotocollen | SNMP v2c, SNMP v3, RMON |
| Routing protocols | BGP4, OSPF, RIP, RIPng, RIP-2 |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Luchtstroomrichting | Luchtstroom achter-naar-voor |
| Aantal ventilatoren | 6 ventilator(en) |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1700 MHz |
| Intern geheugen | 32000 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| Redundante voeding | Ja |
| Aantal voedingen | 2 |
| AC-ingangsspanning | 220 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Vermogensverbruik (max) | 600 W |
| Energieverbruik opmerking | 600W or 615W, Idle: 210W or 221W maximum depending on the model |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Geheugen en processor | CX 9300-32D: 128 GB m.2 SSD, 4 GB mSATA, 128 MB SPI Flash, 16 GB x2 SODIMM CX 9300S-32C8D: 128 GB m.2 SSD, 16 MB SPI Flash, 32 GB x2 SODIMM |
| Aansluitingen | CX 9300-32D: 32 ports of 100GbE, 200GbE, or 400GbE 400 Gbps ports can be configured as 4 x 100GbE, 2 x 200GbE, or 1 x 400GbE CX 9300S-32C8D: 32 ports of 10/25/100/200GbE, 8 ports of 400GbE Flexibility to support 10/25/100/200GbE on the access ports |
| Prestatiebeheer | CX 9300-32D: SNMP REST RJ-45 serial Micro USB console port RJ-45 OOBM Port CX 9300S-32C8D: SNMP REST RJ-45 and USB-C serial console connectors RJ-45 OOBM Port |
| Gewicht (imperiaal) | 11,8 kg (26.1 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,4 x 438,4 x 590 mm (1.71 x 17.3 x 23.2") |
| Fan | 6 redundant fans, field-replaceable, hot-swappable |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 45 øC |
| Warmtedissipatie | 4,435 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,5 mm |
| Diepte | 438,4 mm |
| Hoogte | 590 mm |
| Gewicht | 11,8 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |