Aruba Networking AP-518 (RWF1) Dual Radio 4x4/2x2 Wi-Fi 6 6xRPSMA Connectors Hardened TAA AP
ITCurry #: 1171ASY2 | Article #: R4H07A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking 518 Series Hardened Access Points deliver high performance Wi-Fi 6 connectivity in harsh, weather-protected environments such as warehouses, industrial freezers or enclosures in extreme environments such as stadiums. With Wi-Fi 6 capabilities, Bluetooth 5 and 802.15.4/Zigbee radios, and maximum aggregate data rate of 3 Gbps, the 518 series delivers the speed and reliability needed to bring Wi-Fi 6 to challenging environments. These ruggedized Wi-Fi 6 access points (APs) are ready to survive high wind, extreme temperatures, and moisture and can be quickly deployed using zero touch provisioning (ZTP). HPE Aruba Networking Central provides a single pane of glass for overseeing wired and wireless LANs, WANs, and VPNs. AI-powered analytics, end-to-end orchestration and automation, and advanced security features are built natively into the solution. The 518 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Ready for Internet of Things (IoT) with a built-in Bluetooth 5 and 802.15.4 radio that supports Zigbee
Connectorized APs that support external antennas and provide flexible deployment with support for both indoor and outdoor mounting brackets
High performance Wi-Fi 6 (802.11ax) connectivity for harsh, weather-protected environments with maximum aggregate data rate of 3 Gbps (HE80/HE40)
Purpose built to survive in harsh outdoor environments and extreme temperatures (-40°C to +65°C)
Client and RF optimization to match clients with the best available AP and reduce coverage gaps
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEFs) automatically enforces consistent policies across networks, keeping users and devices secure
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Nee |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/160 (5 GHz), peak data rate 2.69 Gbps (maximum data rate 5.38 Gbps) |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Bluetooth | Ja |
| Kanaalbandbreedte | 2,4 MHz |
| Bluetooth-versie | 5.0 |
| Automatische kanaalselectie | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| MIMO | Ja |
| MIMO-type | Multi User MIMO |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| USB-connectortype | USB Type-C |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Stroomverbruik (typisch) | 26,1 W |
| Vermogensverbruik (max) | 32 W |
| Design | |
| Plaatsing | Plafond, Paal, Muur |
| Kleur van het product | Wit |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP55 |
| Reset button | Ja |
| Aanbevolen gebruik | Buiten |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Aansluiting antenne | RP-SMA |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.0.0 HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetische compatibiliteit (EMC), Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificering | CB Scheme Safety, cTUVus UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance certified 802.11a/b/g/n/ Wi-Fi CERTIFIED 6 (802.11ax) Wi-Fi CERTIFIED ac (with Wave 2 features) Wi-Fi CERTIFIED Location |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 220 mm |
| Diepte | 220 mm |
| Hoogte | 75 mm |
| Gewicht | 1,5 kg |
| Inhoud van de verpakking | |
| Aantal per verpakking | 1 stuk(s) |
| Inclusief PoE-adapter | Ja |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | E0: HPE Smart Rate port (RJ-45) E1: 100/1000BASE-T (RJ-45) USB-C console interface |
| Gewicht (imperiaal) | 1,5 kg (3.3 lbs) |
| Eisen aan de omgeving | |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | -40 - 55 procent |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -40 - 55 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Luchtvochtigheid bij opslag | -40 - 70 procent |
| Hoogte, in bedrijf | 0 - 3000 m |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |