Aruba Networking AP-515 (RW) Dual Radio 4x4/2x2 Wi-Fi 6 10-pack Campus Access Point
ITCurry #: 1171AQD4 | Article #: S3J29A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking 510 Series Campus Access Points deliver Wi-Fi 6 coverage ideal for office spaces, training and meeting facilities, and hospitals. With 2.69 Gbps maximum combined data rate, multi-gigabit Ethernet for fast wired connectivity, and built-in Internet of Things (IoT) radio, the 510 series delivers reliable, high-performance Wi-Fi CERTIFIED for medium density campus environments. The 510 series can be deployed using zero touch provisioning (ZTP) for ease of implementation at remote locations. It is Wi-Fi and supports 802.11ax features: OFDMA for multi-user efficiency, target wake time (TWT) to extend the battery life of connected IoT devices, and WPA3 and Enhanced Open for greater password and guest security. The 510 series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Dynamic segmentation and policy enforcement firewalls (PEF) automatically enforce consistent policies across wired and wireless networks, enhancing user and device security
It is offered in optional eco-friendly 10-packs
Wi-Fi 6 AP provides up to 2.69 Gbps maximum combined data rate
The 510 series supports OFDMA for enhanced multi-user efficiency, and WPA3 and Enhanced Open for greater security
IoT-ready with Bluetooth 5 and Zigbee support and fast wired connections with 2.5 Gbps Ethernet and 1 Gbps Ethernet ports
It has client and RF optimization to match clients with the optimal AP and reduce coverage gaps
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 2690 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Gegevensdoorvoersnelheid | 2690 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/160 (5 GHz), and maximum peak data rate 2.69 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Bekabelingstechnologie | 10/100/1000/2500Base-T |
| Bluetooth | Ja |
| Kanaalbandbreedte | 20 MHz |
| Bluetooth-versie | 5.0 |
| MIMO | Ja |
| Ruimtelijke stromen | 2x2 (2.4 GHz), 4x4 (5 GHz) |
| Wifi Multimedia (WMM)/(WME) | Ja |
| Bandbreedteaansturing | Ja |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| MACsec-ondersteuning | Nee |
| Protocollen | |
| Ondersteunde netwerkprotocollen | 802.11a/b/g/n/ac/ax; WPA, WPA2, WPA3; WMM, WMM-PS; 802.11 FTM; Bluetooth 5; Zigbee (802.15.4) |
| Ondersteunde protocollen | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax; WPA, WPA2, WPA3 (Enterprise with CNSA option; Personal (SAE)); Enhanced Open (OWE); WMM; WMM-PS; Wi-Fi Agile Multiband; 802.11 FTM; Bluetooth 5; Zigbee (802.15.4) |
| Beheerfuncties | |
| Toegangspuntbeheer | On-premises; Public Cloud; Virtual Private Cloud (VPC); as a Service |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal interne RJ-45-poorten | 2 |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| Aansluiting voor netstroomadapter | Ja |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Design | |
| Plaatsing | In de muur, Muur, Plafond |
| Kleur van het product | Wit |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Type antennerichting | Omni-directioneel |
| Antennefuncties | Ingebouwde antenne |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenne versterkingsniveau (max) | 7,5 dBi |
| Aantal connectors | 5 |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.4.0.0 (with some restrictions). For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetische compatibiliteit (EMC), Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificering | UL2043 plenum rating Bluetooth SIG Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac, ax WPA, WPA2 and WPA3, Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 200 mm |
| Diepte | 200 mm |
| Hoogte | 46 mm |
| Gewicht | 810 g |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | E0: HPE Smart Rate port (RJ-45, maximum negotiated speed 2.5 Gbps) E1: 10/100/1000BASE-T Ethernet network interface (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |