Aruba Networking AP-745 (RW) Tri Radio 4x4/2x2 Wi-Fi 7 Internal Antennas Campus Access Point
ITCurry #: 1171ATS7 | Article #: S5Q98A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Aruba Networking 740 Series Campus Access Points are high performance Wi-Fi 7 access points designed to deliver high-capacity and secure Wi-Fi ideal for demanding indoor use cases. Leveraging the Wi-Fi 7 standard, this series provides the ideal combination of high end performance with rightsized features to enhance security, support IoT devices, and provide accurate location-aware capabilities. HPE Aruba Networking Central helps drive efficient operations and provides AI-automation and machine learning (ML) insights for fine-tuned wireless connectivity across diverse environments. Future-proof with the 740 series that delivers up to 9 Gbps maximum tri-band aggregate data rate and goes beyond the standard with a built-in flexible IoT radio that supports Bluetooth or 802.15.4/Zigbee, a fast 5 GbE wired port, and AI-powered dynamic power save mode that helps reduce energy consumption. The 740 series is Wi-Fi CERTIFIED and includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Seamlessly onboard IoT devices with flexible integrated IoT radio that can be configured for Bluetooth or 802.15.4/Zigbee operation
Fast 5 Gbps Ethernet wired connectivity and conveniently powered by PoE
Dynamic power save mode helps reduce energy consumption
High performance compact Wi-Fi 7 access points with right-sized features ideal for high-density indoor deployments
AI-driven orchestration and management with HPE Aruba Networking Central helps provide amazing wireless experiences
Comprehensive triband coverage across 2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz and delivers up to 9 Gbps maximum tri-band aggregate data rate
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 9000 Mbit/s |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens (6 GHz) | 9000 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 5000 Mbit/s |
| Frequentieband | 20 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 9 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11be, IEEE 802.11mc, IEEE 802.15.4, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.4 |
| MIMO | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | WPA2, WPA3-Enterprise, WPA3-Personal, OWE, WMM |
| Beheerfuncties | |
| Cloud-beheerd | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 1 |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| USB-connectortype | USB Type-A |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Design | |
| Plaatsing | Plafond, Muur |
| Kleur van het product | Wit |
| Bevestigingsmogelijkheid voor kabelslot | Ja |
| Kabelslot sleuf type | Kensington |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Type antennerichting | Omni-directioneel |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10 |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac, 6, 7 WPA2 and WPA3 (Enterprise, Personal), Enhanced Open (OWE) WMM, W-Fi agile multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 267 mm |
| Diepte | 86,9 mm |
| Hoogte | 252 mm |
| Gewicht | 1,7 kg |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | E0: One Ethernet wired network port (RJ-45) U0: One USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |