Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
40.66
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
| Mouse | |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Purpose | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 8 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Multi-device support | Yes |
| Design | |
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Power | |
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 2 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 5 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 84 mm |
| Depth | 116 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 161 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Micro receiver |
| User guide | Yes |
| Sustainability | |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |
| Other features | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}