-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Professionals today struggle with the physical strain and fatigue caused by prolonged computer use. Traditional mice, with their flat one-size-fits-all design, often force the wrist into an unnatural position, leading to discomfort and hampered productivity.
Organisations are increasingly seeking more sustainable solutions to address their growing environmental, social and governance (ESG) responsibilities. *Excludes PCB assembly, rechargeable battery and charging cable
The Pro Fit™ Ergo MY630 EQ Rechargeable Mouse is a full-size vertical mouse that promotes exceptional ergonomic comfort. Including of a minimum of 57% post-consumer recycled content of the total plastic components*, the MY630 empowers professionals to work smarter and more comfortably.
| Mouse | |
| Device interface | Bluetooth |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package width | 203 mm |
| Package depth | 96 mm |
| Package height | 208 mm |
| Package weight | 260 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 378 mm |
| Master (outer) case height | 204 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.7 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.7 kg |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Compatible operating systems | Windows 11 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |