Rechargeable Keyboard - Pro Fit Ergo KB675 EQ TKL - Qwerty UK
ITCurry #: 29056194 | Article #: K75491UK-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
For professionals wanting to reduce the fatigue associated with spending long hours typing each day, the Pro Fit™ Ergo KB675 EQ TKL Rechargeable Keyboard supports all-day comfort and productivity with style.
The sculpted ergonomic design and curved key layout promotes proper hand and wrist posture, accommodating the natural contour of your hands to provide a more comfortable and productive typing experience. Performance-enhancing features include multiple connectivity options, government-grade encryption security, universal compatibility, and a long-lasting rechargeable battery.
The outer casing and keycaps of KB675 are composed of a minimum of 45% post-consumer recycled content*. Complementing a modern workspace, KB675 is an ideal choice for professionals seeking to elevate their typing experience with style, comfort, and performance. *Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable.
| Keyboard | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Security algorithms | AES |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 774 g |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 183 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Master (outer) case net weight | 2.9 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |