-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Ideal for professionals requiring a fully-featured mouse and organisations putting sustainability at the forefront, the MY430 EQ Rechargeable Mouse delivers productivity and convenience. MY430’s outer case is composed of a minimum of 56% post-consumer recycled content*, which together with an integrated rechargeable battery aims to reduce our environmental impact. The mouse can be used wirelessly across three different devices. The onboard rechargeable battery does away with the need for disposable batteries, lasting up to 4 months on a single charge. With six buttons, MY430 provides improved navigation and productivity features which users can enhance further with free KensingtonWorks™ software. *Excludes PCB assembly
| Mouse | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Buttons quantity | 6 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 105 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 178 g |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 10 or above; Windows 11; Chrome OS 91 or above |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 117 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.19 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.19 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |