-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Bright XGA display solution
The EB-E24 is an affordable and flexible lamp display offering high quality displays with brightness up to 3,600 lumens and display sizes up to 350", as well as quick set-up and a lightweight, portable design. It is highly reliable, easy to maintain and comes with a 3-year warranty.
Bright, vibrant presentations for any space, anytime
Deliver bright, vibrant presentations effortlessly at any time of day with 3,600 lumens of clarity. Perfect for a variety of spaces, this projector offers exceptional performance without the high cost, making it an ideal choice for both small and large rooms. Transform any space into a vibrant viewing environment with display sizes up to 350''.
Effortless connectivity
Easy to connect with multiple inputs including HDMI, VGA, composite, audio in and out and more. The split screen function allows you to simultaneously project two images, making it an excellent solution for video conference systems. No concerns about direct power-off or instant shutdown, with a built-in lens shutter for easy packing and portability.
Portable and flexible
Lightweight and compact, this highly versatile projector is easy to move from room to room and offers outstanding flexibility. With a built-in 5W speaker that delivers clear and powerful audio, it eliminates the need for external sound systems in smaller spaces, while quick set-up features such as a horizontal sliding keystone allow it to be set up and used anywhere with minimal effort.
High reliability and low maintenance
Designed for long-lasting performance, the EB-E24 offers a lamp life of up to 12,000 hours in ECO mode, reducing the need for frequent replacements and lowering maintenance costs. Backed by a 3-year warranty, it provides peace of mind.
A continued commitment to sustainability
Epson projectors are continuously developed, produced and packaged with sustainability at front of mind, demonstrating Epson’s continuous journey towards carbon-neutrality with lower environmental impact.
| Projector | |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Smart projector | Yes |
| Screen size compatibility | 762 - 8890 mm (30 - 350") |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 10.3 m |
| Projection distance (tele) | 0.9 - 10.3 m |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Light source | |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lamp power | 210 W |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.7 mm |
| Aperture range (F-F) | 0 - 1.44 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Auto |
| Throw ratio | 1.44 - 2.88:1 |
| Offset | 8% |
| Video | |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA) |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio in | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Features | |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Projection modes | Ceiling |
| Noise level | 37 dB |
| Air filter | Yes |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Auto channel search | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| LED indicators | Mute, Power |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Colour depth | 10 bit |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 284 W |
| Power consumption (max) | 332 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 181 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Supplier features | |
| Recommended gender | Any gender |
| Material | Plastic |
| Batteries required | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 302 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 92 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | Power |
| Carrying case | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |