Eb-720 - Projector - 3LCD - 3800 Lm - Xga - USB / Wi-Fi / Vga
ITCurry #: 1925Y115 | Article #: V11HA01040Flash Sale
Less than 5 units remaining
Less than 10 units remaining
Less than 20 units remaining
More than 20 units are available
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} days remaining
{{new Date(new Date(parseInt((dataContainer.PromoDetail.EndDate).split('(')[1].split(')')[0])) - new Date()).getDate()}} day remaining
Price:
1393.65
Inc VAT
Ex VAT
Shipping:
Out of Stock. Contact Us!
Key Specifications
-
ScreenMemoryWeightProcessorHard DiskSSDScreenResolutionConnectivityMemoryCaseOSScreenTypeSpeed BlackSpeed ColourModelProcessor SpeedForm FactorInternal / ExternalPort CountUplink / mediaMounting
- View All Specs
Bundles
Related products
Product Information
Agile collaborative laser display
Whatever the size of workspace, unrestricted and immersive presentations are now possible with this compact, affordable display solution. Due to a large display size, and flexible formats, content can be viewed from every angle, and participants can share directly from their own devices, for the perfect collaborative experience.
| Projector | |
| Screen size compatibility | 1651 - 2794 mm (65 - 110") |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 2660 ANSI lumens |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3ø |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3ø |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| White light output | 3800 ANSI lumens |
| Colour light output | 3800 ANSI lumens |
| Light source | |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus | Manual |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| Zoom type | Auto |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Throw ratio | 0.32 - 0.43:1 |
| Video | |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Audio (L/R) in | 3 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Serial interface type | RS-232C |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Miracast | Yes |
| Features | |
| Interactive | No |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| Noise level | 36 dB |
| Country of origin | China |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power | |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 255 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 197 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Software | |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Extron, Crestron (RS-232C only), Crestron Integrated Partner, Crestron RoomView, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 øC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 133 mm |
| Weight | 5.7 kg |
| Package width | 442 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 312 mm |
| Package weight | 8.21 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | TCO |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv4, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |
Videos
LENOVO ThinkPad X1 Extreme
{{dataContainer.Product.UnitPrice.toFixed(2)}}