Switch 5412R zl2, 96 10GbE ports or 288 autosensing 10/100/1000 ports or 288 mini-GBICs
ITCurry #: 1171H583 | Article #: J9822A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HP 5400R zl2 Switch Series is the next-generation modular switch designed for enterprise edge and SMB and branch office core deployments. With enterprise-class resiliency and unprecedented flexibility, scalability and ease of use, the 5400R supports demanding network features such as hitless failover, power supply redundancy, QoS and security with full L3 features.
Robust virtualization with HP AllianceOne solutions and flexible connectivity including 10 Gigabit Ethernet and full PoE+, the 5400R requires no add-on software licensing and is SDN ready with OpenFlow support.
• The HP 5400R zl2 Switch Series provides enterprise-class resiliency and unprecedented flexibility, scalability and ease of use for enterprise edge, and SMB and branch office core deployments.
• The HP 5400R zl2 Switch Series uses the 5th generation HP Networking ASIC and delivers wire-speed classification and policy enforcement. This hardware-based control of access and traffic allows protection, detection and response to network threats with no network performance degradation.
• The HP 5400R zl2 Switch Series includes a robust set of security and quality of services features to build a secure network that meets ever-changing corporate policies and compliances.
• The HP 5400R zl2 Switch Series can be seamlessly managed with HP Intelligent Management Center (IMC) to provide end-to-end network transparency with consistent network experience through comprehensive configuration, compliance and policy management.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 1920 Gbit/s |
| Throughput | 1142,8 Mpps |
| Latentie (1 Gbps) | 2,9 æs |
| Latentie (10 Gbps) | 2 æs |
| Design | |
| Kleur van het product | Grijs |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Processormodel | QorIQ P2020 |
| Frequentie van processor | 1200 MHz |
| Type geheugen | DDR3-SDRAM |
| Intern geheugen | 4096 MB |
| Flash memory | 16 MB |
| Energie | |
| Vermogenstoevoer inclusief | Nee |
| AC-ingangsspanning | 200 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Nee |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1000 Mb Latency: < 2.8 æs; 10 Gbps Latency: < 1.8 æs; 40 Gbps Latency: < 1.5 æs |
| Geheugen en processor | Depend on the model: Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 450 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1; Packet buffer size: 13.5 MB internal Arm 11 at 550 MHz; Packet buffer size: 18 MB internal. Dual Arm Cortex A9 at 1 GHz; Packet buffer size: 13.5 MB internal Freescale P2020 dual core at 1.2 GHz, 16 MB flash, 1 GB SD Card, 4 GB DDR3 SODIMM. |
| Aansluitingen | 12 open module slots Supports a maximum of 288 autosensing 10/100/1000 ports or 288 SFP ports or 96 SFP+ ports or 96 HPE Smart Rate Multi-Gigabit or 24 40 GbE ports, or a combination. |
| Prestatiebeheer | HPE Aruba Networking Management Software HPE Aruba Networking Central HPE Intelligent Management Center Basic Software Platform (IMC) Command-line interface Web browser Configuration menu Out-of-band management (RJ-45 Ethernet) Out-of-band management (serial RS-232C or micro USB) SNMP manager |
| Gewicht (imperiaal) | 17,3 kg (38.1 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 444,5 x 450,9 x 307,3 mm (17.5 x 17.8 x 12.1") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Warmtedissipatie | 4900 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 444,5 mm |
| Diepte | 450,9 mm |
| Hoogte | 307,3 mm |
| Gewicht | 17,3 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |