ProLiant DL145 Gen11 - 1p 8024P - 1x32GB-R - 2SFF NS204i-u NC BCM5719 - 2x1000W PS - EU
ITCurry #: 1171ANJ1 | Article #: P79814-425-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Ready to experience exceptional performance, affordability, and versatility with a modern edge computing server solution? The HPE ProLiant DL145 Gen11 server is a 2U, single processor, robust edge computing server designed to cater to the needs of retail, manufacturing, telecommunications, and various other industries. It offers a compelling alternative to traditional servers with its sleek design, affordable pricing, and quiet operation. Powered by the 4th Generation AMD EPYC™ 8004 Zen4c architecture, this server provides up to 64 energy-efficient cores, PCIe Gen5 speed, and high-performance EDSFF storage. It can operate continuously in temperatures ranging from -5°C to 55°C and withstand high-dust and high-vibration environments. It is engineered for today's hybrid world, allowing enterprises to virtualize traditional IT applications to power their businesses and accelerate AI success.
What is new supporting point:
AMD EPYC™ 8004 processor family, customized for edge computing and environments with physical constraints such as limited power, space, or cooling, 8 to 64 cores, TDP ratings of up to 200W.
Compact size, 15-inches wide, 16-inches deep (without bezel), 20-inches (with bezel).
Support for three single-wide GPUs.
Various mounting option — Wall, desk, and rack.
Operating temperature support up to to 55° C, bezel with air filter, designed to qualify for NEBS Level 3[1].
Support for 8 to 64 cores and TDP ratings of up to 200W.
| Processor | |
| Processorfabrikant | AMD |
| Processorfamilie | AMD EPYC |
| Processormodel | 8024P |
| Frequentie van processor | 2,4 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3 GHz |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Processor cache | 32 MB |
| Chipset moederbord | AMD SoC |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Max. aantal SMP-processoren | 1 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Geheugen rangschikking | 2 |
| Geheugenslots | 6x DIMM |
| ECC | Ja |
| Kloksnelheid geheugen | 4800 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 768 GB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 7,68 TB |
| Totale opslagcapaciteit | 0 GB |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja |
| Ondersteunde SSD-groottes | 2.5" |
| Aantal ondersteunde SSD's | 2 |
| RAID support | Ja |
| Soorten RAID | 1 |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device |
| Hot-plug ondersteuning | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Maximum geheugen grafische adapter | 16 MB |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 4 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 4 |
| Uitbreidingsslots | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default |
| Aantal DisplayPorts | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Rack-montage | Ja |
| Overtollige fans ondersteuning | Ja |
| Prestatie | |
| Beheer op afstand | iLO 6 ASIC |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (require licenses), HPE Compute Ops Management (subscription included). Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Energie | |
| Soort voeding | 2x HPE ProLiant 900W-1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Reverse Air Flow AC Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 1000 W |
| Aantal ondersteunde redundante voedingen | 2 |
| Aantal ge‹nstalleerde redundante voedingen | 2 |
| Aantal hoofdvoedingen | 2 |
| Duurzaamheid | |
| Duurzaamheidscertificaten | ENERGY STAR |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 359,4 mm |
| Diepte | 406,6 mm |
| Hoogte | 87,5 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 4x Standard Fans |
| Opslagschijf type | None ship standard, 2 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | TPM 2.0, silicon root of trust, secure boot, chassis intrusion detection and bezel lock, and Kensington lock, optional data-at-rest hardware encryption. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |