ProLiant DL380 Gen10 Plus - 1p 4309Y - 32GB-R - MR416i-p NC 8SFF - 800W PS
ITCurry #: 1171ADE2 | Article #: P52534-B21-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a dual-socket scalable server solution to power data analytics or hybrid cloud workloads? The HPE ProLiant DL380 Gen11 server is a scalable 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, memory density with scalability and high-speed data transfer rate to run your most demanding applications. Powered by 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with up to 64 cores, 8 TB of memory, and 20 EDSFF drive as well as increased memory bandwidth and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL380 Gen11 server is a perfect solution for software-defined storage, video transcoding, and virtualized apps. The HPE ProLiant DL380 Gen11 server is engineered to optimize IT with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
What is new supporting point:
Powered by the 4th and 5th Gen Intel Xeon Scalable Processors with next-generation technology that support up to 64 cores at 350W and 16 DIMMs for DDR5 memory at speeds up to 5600 MHz.
Support for up to 8 TB total DDR5 memory with 16 DIMM channels per processor delivers increased performance, lower power requirements, and High Bandwidth Memory (HBM) support.
Support for PCIe Gen5, resulting in improved bandwidth, advanced data transfer rates, and higher network speeds from the PCIe Gen5 serial expansion bus.
Includes the new HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) server management software that enables you to securely configure, monitor, and update your HPE ProLiant Gen11 servers seamlessly, from anywhere.
Supports hot-pluggable, high-availability RAID M.2 boot options.
Supports up to eight single-wide (SW) or three double-wide (DW) GPUs to accelerate graphic intense workloads.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Scalable |
| Processorgeneratie | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Chipset moederbord | Intel C741 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Geheugen | |
| Intern geheugentype | DDR5-SDRAM |
| Opslagmedia | |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE SR932i-p and/or HPE MR216i-o and/or HPE MR416i-o and/or HPE MR216i-p and/or HPE MR416i-p and/or HPE MR408i-o, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Soort optische drive | Nee |
| Ondersteunde opslagstationinterfaces | SATA |
| Netwerk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 3 |
| Uitbreidingsslots | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Uitbreidingsmodules | |
| PCI-slots | 3 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (2U) |
| Prestatie | |
| Beheerplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Energie | |
| Soort voeding | 800W, 1000W, or 1600W Dual hot-plug redundant 1+1 HPE Flexible Slot Power Supplies, depending on model |
| Netvoeding | 800 W |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 600 mm |
| Diepte | 998 mm |
| Hoogte | 273 mm |
| Gewicht | 41,3 kg |
| Technische details | |
| Aantal storage drives ondersteund | 8 |
| Overige specificaties | |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 599,9 x 998 x 273,1 mm (23.6 x 39.3 x 10.8") |
| Beveiligingseigenschappen | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Gewicht (imperiaal) | 41,3 kg (91 lbs) |
| Aantal DIMM sloten | 32 |
| Aantal ondersteunde processoren | 2 |
| Ondersteunde geheugen types | DDR5-SDRAM |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |