ProLiant DL360 Gen10 Plus - 1p 5315Y - 32GB-R - MR416i-a NC 8SFF - 800W PS
ITCurry #: 1171AHH4 | Article #: P55276-421-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Do you need to efficiently expand or refresh your IT infrastructure to propel the business? Adaptable for diverse workloads and environments, the compact 1U HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server delivers enhanced performance with the right balance of expandability and density. Designed for supreme versatility and resiliency while backed by a comprehensive warranty, the HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server is ideal for IT infrastructure, either physical, virtual, or containerized. Powered by 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors, delivering up to 40 cores, 3200 MT/s memory, and introducing PCIe Gen4 and Intel Software Guard Extension (SGX) support to the dual-socket segment, the HPE ProLiant DL360 Gen10 Plus server delivers premium compute, memory, I/O, and security capabilities for customers focused on performance at any cost.
What is new supporting point:
Choice of storage backplanes and cages, offering diverse bay counts, protocols, and bandwidth that enable customers to design their server storage for their precise needs.
Support for industry-standard OCP 3.0 Network Adapters, enhancing customer choice.
Enhanced storage capabilities with Tri-mode controllers supporting NVMe/SAS/SATA drives, allowing customers to select the ideal media type and mix for their exact application.
64 PCIe Gen4 lanes, resulting in more devices, improved bandwidth and augmented balanced I/O capabilities.
Supports 3rd Generation Intel Xeon Scalable Processors for enhanced compute performance.
Slot-less HW RAID protected M.2 boot solution, providing peace-of-mind O/S deployment while saving invaluable slots and storage bays.
| Processor | |
| Processorfabrikant | Intel |
| Processorfamilie | Intel© Xeon© Silver |
| Processorgeneratie | 3e generatie Intel© Xeon© schaalbaar |
| Processormodel | 5315Y |
| Frequentie van processor | 3,2 GHz |
| Maximale turbofrequentie van processor | 3,6 GHz |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Processor cache | 12 MB |
| Chipset moederbord | Intel© C621 |
| Aantal ge‹nstalleerde processoren | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Max. aantal SMP-processoren | 2 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 32 GB |
| Intern geheugentype | DDR4-SDRAM |
| Geheugenslots | 32x DIMM |
| ECC | Ja |
| Kloksnelheid geheugen | 3200 MHz |
| Geheugenlayout | 1 x 32 GB |
| Maximum intern geheugen | 2 TB |
| Opslagmedia | |
| Maximale opslagcapaciteit | 24 TB |
| Totale opslagcapaciteit | 0 GB |
| Maximum aantal HDD's per behuizing | 8 |
| Ondersteunde HDD-groottes | 2.5" |
| SSD interfaces | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Ja |
| Soorten RAID | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Ondersteunde RAID-controllers | HPE MR416i-a Gen10 Plus x16 Lanes 4GB Cache NVMe/SAS 12G Controller |
| Hot-plug ondersteuning | Ja |
| Soort optische drive | Nee |
| Grafisch | |
| Ingebouwde grafische adapter | Ja |
| Maximum geheugen grafische adapter | 16 MB |
| Netwerk | |
| LAN controller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Aantal poorten USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type A | 5 |
| Uitbreidingsslots | 2 PCIe Gen4: 1 x16 FH, 1 x16 LP |
| VGA (D-Sub)poort(en) | 1 |
| Design | |
| Type behuizing | Rack (1U) |
| Rack-montage | Ja |
| Prestatie | |
| Beheer op afstand | iLO 5 ASIC |
| Beheerplatform | Included - HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional - HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 1.2 |
| Software | |
| Inclusief besturingssysteem | Nee |
| Compatibele besturingssystemen | Windows Server 2016: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2019: Essentials, Standard, Datacenter Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Microsoft Hyper-V Server: 2016, 2019 & 2022 VMware vSphere: 6.7 U3 w /P03, 7.0 U2 Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 7.9, 8.2 (64 bit, includes KVM) SUSE Linux Enterprise Server (SLES): 12 SP5, 15 SP2 (64 bit, includes KVM & Xen) Canonical Ubuntu: 20.04 LTS (64 bit) Oracle Linux: 7.9, 8.2 Citrix: Hypervisor: 8.2 LTSR |
| Energie | |
| Soort voeding | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundante voeding | Ja |
| Netvoeding | 800 W |
| Aantal hoofdvoedingen | 1 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 434,6 mm |
| Diepte | 434,6 mm |
| Hoogte | 42,9 mm |
| Overige specificaties | |
| Standard fans | 7x High Performance fans |
| Opslagschijf type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Beveiligingseigenschappen | UEFI Secure Boot and Secure Start support Intel Software Guard Extensions (SGX) support Immutable Silicon Root of Trust Optional Trusted Supply Chain, iLO Security modes, TPM, Chassis Intrusion detection and Bezel Locking kits |
| Aantal ondersteunde processoren | 1 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |