Networking Comware Module 48-Port 100GbE QSFP28 Type H2 12900E
ITCurry #: 1171ATQ8 | Article #: R9F20A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 12900E is a next-generation modular data center core switch designed to support virtualized data centers and the evolving needs of private and public cloud deployments. It offers unprecedented levels of performance, buffering, scale, and availability with high-density 1GbE, 10GbE, 40GbE,100GbE and 400GbE connectivity. The switch series includes 1-, 2-, 4-, 8- and 16-slot chassis. Ready for software-defined networking (SDN), the HPE Networking Comware Switch Series 12900E supports a full Layer 2 and Layer 3 feature set as well as advanced data center features to build resilient scalable fabrics and deliver outstanding convergence times.
What is new supporting point:
HB/HF, Type X and H2 modules support the same chassis, fan tray and power supply resulting in investment protection for customer
High density 10GbE, 40GbE, 100GbE and 400GbE connectivity with nonblocking wirespeed performance. (H2 modules supports 100GbE/400GbE with OS-Comware v9)
New generation OS-Comware v9 available with H2 modules offers enhanced software features such as segment routing MPLS, egress ACL, egress rate limiting and others for highly distributed environments
Introducing next-generation, high performance 400G/100G H2 modules with improved features ideal for Telco, Cloud Service Providers and large enterprises
VXLAN, EVPN, IRF, and DRNI support for virtualized and cloud deployments
Nonblocking, lossless Clos architecture
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 184000 Gbit/s |
| Throughput | 92100 Mpps |
| MAC-adrestabel | 16384 entries |
| Protocollen | |
| Routing protocols | BGP4, IS-IS, MPLS, OSPF, OSPFv3, RIP, RIPng |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Prestatie | |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1200 MHz |
| Type geheugen | DDR2-SDRAM |
| Intern geheugen | 8000 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Energie | |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| DC voltage input | 48 - 60 V |
| Energieverbruik opmerking | Power output: 2400W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | Low latency under 5 microsecond latency (64-byte packets) |
| Geheugen en processor | Quad Core MIPS64 at 1.2 GHz, 1 GB flash, 8 GB DDR2 SDRAM |
| Aansluitingen | 16 I/O module slots, maximum; Supports a maximum of 768 40GbE, 768 10GbE, 1/10GbE copper, 1/10GbE fiber, 1GbE fiber, or 10/100/1000 ports, or 576 100GbE ports, or a combination |
| Prestatiebeheer | IMC - Intelligent Management Center; Command-line interface; Out-of-band management (serial RS-232C); SNMP manager; Telnet; Terminal interface (serial RS-232C); Modem interface; IEEE 802.3 Ethernet MIB; Ethernet interface MIB |
| Gewicht (imperiaal) | 9,3 kg (20.5 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 50,8 x 434,3 x 520,7 mm (2 x 17.1 x 20.5") |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 51 mm |
| Diepte | 434 mm |
| Hoogte | 521 mm |
| Gewicht | 9,3 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |