Networking Comware Data Center Switch 48p QSFP28 100G 6p QSFP-DD 400G 5960R
ITCurry #: 1171ATP9 | Article #: S4J82A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5960 is a high-performance, high-density top-of-rack (ToR) switch designed for enterprise data centers, cloud service providers, and telco environments. With multiple connectivity options including 400G and 100G QSFP28 ports, these switches offer exceptional performance and improved power savings. VXLAN/EVPN and DRNI improve scalability and resiliency, while modern software features enable a dynamic and highly available network. HPE Intelligent Management Center (IMC) support provides centralized configuration, compliance, policy management, monitoring, and troubleshooting. HPE IMC Orchestrator and Analyzer are also supported for data center fabric orchestration and application telemetry.
What is new supporting point:
High-performance, high-density, and backward-compatible switch with varied 400/200/100G connectivity options.
OS Comware v9 offers enhanced software features such as Segment Routing MPLS, SR-V6, PTP/SyncE, egress ACL, egress rate limiting, and others for highly distributed environments.
Dual, redundant, hot-swappable power supplies maintain a dynamic and highly available network.
Supports HPE IMC for a consistent network manageability experience while integrating with HPE IMC Orchestrator and Analyzer for data center fabric orchestration, monitoring, and application telemetry.
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 12800 Gbit/s |
| Prestatie | |
| Type geheugen | DDR4-SDRAM |
| Intern geheugen | 32000 MB |
| Energie | |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| Vermogensverbruik (max) | 619 W |
| Energieverbruik opmerking | 619W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 5~6us(64-byte packets) |
| Geheugen en processor | 32G DDR4 Memory, 4GB NAND FLASH(eMMC) |
| Aansluitingen | 1 I/O module slot Supports a max of 48 100G QSFP28 (* 24 100G QSFP56 ) 6 QSFP-DD ports |
| Prestatiebeheer | IMC; CLI; out-of-band management; SNMP Manager; Telnet; FTP. Notes: The customer must install a minimum of one power supply, as the device does not come with one. The customer must install 6 fan kits, as the device does not come with one. |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Warmtedissipatie | 2112 BTU/h |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |