HPE SN6720C 64GB 48/24 32GB Short Wave SFP+ Fibre Channel v2 Switch
ITCurry #: 1171AHU1 | Article #: S1V11B-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
Are you looking for a high-performance Fibre Channel (FC) switch for the modern SAN? The HPE Storage Fibre Channel Switch C-series SN6720C delivers 32 or 64 Gbps Fibre Channel switching, providing high-speed FC connectivity from the server rack to the SAN core. It empowers small, midsize, and large enterprises rapidly deploying cloud-scale applications using extremely dense virtualized servers, providing the dual benefits of greater bandwidth and consolidation. The switch offers state-of-the-art analytics and telemetry capability built into its ASIC platform. For increased flexibility, the HPE Storage Fibre Channel Switch C-series SN6720C is available partially populated or fully populated with either 64 Gb or 32 Gb transceivers. Additionally, investing in this switch for the lower-speed (32 Gbps) server rack gives you the flexibility to upgrade to 64 Gbps performance in the future.
What is new supporting point:
8 port upgrade license, subscription-based Advantage and Premier license bundles with Cisco Nexus Dashboard Fabric Controller (NDFC), Enterprise and SAN Analytics.
SKU options with up-front cost relief (designated by "v2" in descriptions).
HPE Storage Fibre Channel Switch C-series SN6720C configurations.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Poorten & interfaces | |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Nee |
| Aantal ge‹nstalleerde SFP+ modules | 24 |
| Fibre channel-poorten | 48 |
| Vezel-optische connector | SFP+ |
| Netwerk | |
| Auto-sensing | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | SNMPv3 |
| Protocollen | |
| Ondersteunde protocollen | Fibre Channel |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Luchtstroomrichting | Luchtstroom achter-naar-voor |
| Prestatie | |
| Ondersteunde mediatypen | Supports 64 Gb, 32 Gb, and 16 Gb transceivers |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| Redundante voeding | Ja |
| Aantal voedingen | 2 |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50/60 Hz |
| Stroomverbruik (typisch) | 500 W |
| Overige specificaties | |
| Technische details | Non-disruptive software upgrades, hot-swappable and dual redundant power supplies, hot-swappable fan trays, hot-swappable SFP+ optics, stateful process restart |
| Gewicht (imperiaal) | 9,89 kg (21.8 lbs) |
| Software (optioneel) | Port upgrade license, Advantage license (1, 3, 5 years), Premier license (1, 3, 5 years) |
| Poortsnelheid | 64 Gb |
| Upgrademogelijkheden | Activate additional ports using 8 port upgrade license |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 95 procent |
| Hoogte, in bedrijf | -60 - 2000 m |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,7 mm |
| Diepte | 439,4 mm |
| Hoogte | 43,7 mm |
| Gewicht | 9,9 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |