FlexNetwork 5140 48G PoE+ 4SFP+ EI Switch, (48) RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports, (4) SFP+ fixed 1000/10000 SFP+ ports
ITCurry #: 1171ZM07 | Article #: JL824A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI delivers scalability, high availability, and low TCO at the access layer of medium and large enterprise campus networks. The series offers enterprise-class QoS and security, HPE Intelligent Resilient Fabric (IRF) stacking, static layer 3 routing and RIP; convenient fixed 10 GbE uplink ports, PoE+, ACLs, and IPv6; and delivers energy savings with Energy Efficient Ethernet. The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI also includes Smart Management Center (SmartMC), an embedded network management tool that can be leveraged at no additional cost by small and medium networks for centralized management and operations. The series can also be managed with HPE Aruba Networking IMC for a single view of your entire network.
What is new supporting point:
It supports IRF technology that enables plug-and-play device aggregation and link aggregation across multiple devices, enhancing network redundancy and resource utilization.
It includes energy-saving green design features such as automatic switching of idle ports to energy-saving mode and powering down unused ports.
Gigabit Ethernet access switch with static layer 3 routing, RIP, high density 10 GbE uplinks, and POE+ models for voice, video, and wireless.
It includes embedded network management capabilities with Smart Management Center (SmartMC).
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 48 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Aantal moduleslots SPF+ | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Ja |
| Full duplex | Ja |
| IP routing | Ja |
| Datastroombeheer | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Broadcast stormbeheer | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 176 Gbit/s |
| Throughput | 131 Mpps |
| MAC-adrestabel | 16384 entries |
| Latentie (1 Gbps) | 5 æs |
| Latentie (10 Gbps) | 3 æs |
| Jumbo Frames ondersteuning | Ja |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Authenticatie | MAC-gebaseerde authenticatie |
| Authenticatie type | HWTACACS, RADIUS |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Protocollen | |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| IPv4-FIB-vermeldingen | 512 |
| IPv6-FIB-vermeldingen | 256 |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Prestatie | |
| Physical stacking (units) | 9 |
| Type geheugen | SDRAM |
| Intern geheugen | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| DC voltage input | 54 - 57 V |
| Vermogensverbruik (max) | 478 W |
| Energieverbruik opmerking | 478W (Maximum), 47W (Idle) Notes: Idle power is the actual power consumption of the device with no ports connected. Maximum power rating and maximum heat dissipation are the worst-case theoretical maximum numbers provided for planning the infrastructure with fully loaded PoE (if equipped), 100% traffic, all ports plugged in, and all modules populated. PoE power is the power supplied by the internal power supply. When supplemented with the use of an HPE RPS1600, up to 740W of PoE+ can be supplied. Maximum current rating for DC power is 25A. AC input power is 47W typical and 490W maximum (including 370W PoE+ consumption). DC input voltage range is -54 VDC to -57 VDC. Total DC input power is 43W typical and 890W with 800W PoE+ power consumption. DC input voltage range is -54 VDC to -57 VDC. DC input source is the HPE RPS1600. |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Totaal Power over Ethernet (PoE)-budget | 370 W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1000 Mb latency: < 5 æs 10 Gbps latency: < 3 æs |
| Geheugen en processor | 512 MB SDRAM, 256 MB flash |
| Aansluitingen | 48 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports (IEEE 802.3 Type 10BASE T, IEEE 802.3u Type 100BASE-TX, IEEE 802.3ab Type 1000BASE-T); Duplex: Ports 1-48 support 10BASE-T/100BASE-TX, 1000BASE-T (full only); 4 SFP+ 1000/10000 SFP+ ports; 1 RJ-45 serial console port |
| Prestatiebeheer | HPE Aruba Networking IMC - Intelligent Management Center; SmartMC; Command-line interface; Web browser; SNMP manager |
| Gewicht (imperiaal) | 6 kg (13.2 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,7 x 439,9 x 399,8 mm (1.72 x 17.3 x 15.7") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -5 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 5 - 95 procent |
| Warmtedissipatie | 1671 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,6 mm |
| Diepte | 440 mm |
| Hoogte | 400 mm |
| Gewicht | 6 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |