FlexNetwork 5140 24G PoE+ 4SFP+ EI Switch, (24) RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports, (4) SFP+ fixed 1000/10000 SFP+ ports
ITCurry #: 1171ZM06 | Article #: JL827A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI delivers scalability, high availability, and low TCO at the access layer of medium and large enterprise campus networks. The series offers enterprise-class QoS and security, HPE Intelligent Resilient Fabric (IRF) stacking, static layer 3 routing and RIP; convenient fixed 10 GbE uplink ports, PoE+, ACLs, and IPv6; and delivers energy savings with Energy Efficient Ethernet. The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI also includes Smart Management Center (SmartMC), an embedded network management tool that can be leveraged at no additional cost by small and medium networks for centralized management and operations. The series can also be managed with HPE Aruba Networking IMC for a single view of your entire network.
What is new supporting point:
Gigabit Ethernet access switch with static layer 3 routing, RIP, high density 10 GbE uplinks, and POE+ models for voice, video, and wireless.
It includes embedded network management capabilities with Smart Management Center (SmartMC).
It supports IRF technology that enables plug-and-play device aggregation and link aggregation across multiple devices, enhancing network redundancy and resource utilization.
It includes energy-saving green design features such as automatic switching of idle ports to energy-saving mode and powering down unused ports.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 24 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Aantal moduleslots SPF+ | 4 |
| Console port | RJ-45 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Ja |
| Full duplex | Ja |
| IP routing | Ja |
| Datastroombeheer | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Broadcast stormbeheer | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95 Mpps |
| MAC-adrestabel | 16384 entries |
| Latentie (1 Gbps) | 5 æs |
| Latentie (10 Gbps) | 3 æs |
| Jumbo Frames ondersteuning | Ja |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Authenticatie | MAC-gebaseerde authenticatie |
| Authenticatie type | HWTACACS, RADIUS |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Protocollen | |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| IPv4-FIB-vermeldingen | 512 |
| IPv6-FIB-vermeldingen | 256 |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Prestatie | |
| Physical stacking (units) | 9 |
| Type geheugen | SDRAM |
| Intern geheugen | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| DC voltage input | 54 - 57 V |
| Vermogensverbruik (max) | 451 W |
| Energieverbruik opmerking | 451W (Maximum), 30W (Idle) Notes: Maximum power rating and maximum heat dissipation are the worst-case theoretical maximum numbers provided for planning the infrastructure with fully loaded PoE (if equipped), 100% traffic, all ports plugged in, and all modules populated. PoE power is the power supplied by the internal power supply. When supplemented with the use of an HPE RPS1600, up to 740W of PoE+ can be supplied. Maximum current rating for DC power is 25A. AC input power is 30W typical and 460W maximum (including 370W PoE+ consumption). DC input voltage range is -54 VDC to -57 VDC. Total DC input power is 25W typical and 790W with 740W PoE+ power consumption. DC input voltage range is -54 VDC to -57 VDC. DC input source is the HPE RPS1600. |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Totaal Power over Ethernet (PoE)-budget | 370 W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1000 Mb latency: < 5 æs 10 Gbps latency: < 3 æs |
| Geheugen en processor | 512 MB SDRAM, 256 MB flash |
| Aansluitingen | 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports with 4 combo ports (RJ-45 or SFP); 1 RJ-45 serial console port |
| Prestatiebeheer | HPE Aruba Networking IMC - Intelligent Management Center; SmartMC; Command-line interface; Web browser; SNMP manager |
| Gewicht (imperiaal) | 4,5 kg (9.92 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,7 x 439,9 x 260,1 mm (1.72 x 17.3 x 10.2") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -5 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 5 - 95 procent |
| Warmtedissipatie | 1569 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,6 mm |
| Diepte | 440 mm |
| Hoogte | 260 mm |
| Gewicht | 4,5 kg |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |