FlexNetwork 5140 24G POE+2SFP+2XGT EI Switch, 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports
ITCurry #: 1171ZS57 | Article #: JL823A-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI delivers scalability, high availability, and low TCO at the access layer of medium and large enterprise campus networks. The series offers enterprise-class QoS and security, HPE Intelligent Resilient Fabric (IRF) stacking, static layer 3 routing and RIP; convenient fixed 10 GbE uplink ports, PoE+, ACLs, and IPv6; and delivers energy savings with Energy Efficient Ethernet. The HPE Networking Comware Switch Series 5140 EI also includes Smart Management Center (SmartMC), an embedded network management tool that can be leveraged at no additional cost by small and medium networks for centralized management and operations. The series can also be managed with HPE Aruba Networking IMC for a single view of your entire network.
What is new supporting point:
Gigabit Ethernet access switch with static layer 3 routing, RIP, high density 10 GbE uplinks, and POE+ models for voice, video, and wireless.
It includes embedded network management capabilities with Smart Management Center (SmartMC).
It includes energy-saving green design features such as automatic switching of idle ports to energy-saving mode and powering down unused ports.
It supports IRF technology that enables plug-and-play device aggregation and link aggregation across multiple devices, enhancing network redundancy and resource utilization.
| Beheerfuncties | |
| Switch type | Managed |
| Switch-laag | L3 |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Web-gebaseerd management | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | 24 |
| Type basis-switching RJ-45 Ethernet-poorten | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Aantal moduleslots SPF+ | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | Ja |
| Port mirroring | Ja |
| Full duplex | Ja |
| Datastroombeheer | Ja |
| Verbindingsaggregatie | Ja |
| Broadcast stormbeheer | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Spanning tree protocol | Ja |
| Auto-sensing | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Data-uitwisseling | |
| Switchingcapaciteit | 128 Gbit/s |
| Throughput | 95 Mpps |
| MAC-adrestabel | 16384 entries |
| Latentie (1 Gbps) | 5 æs |
| Latentie (10 Gbps) | 3 æs |
| Jumbo Frames ondersteuning | Ja |
| Beveiliging | |
| DHCP-functies | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Authenticatie | MAC-gebaseerde authenticatie |
| Authenticatie type | HWTACACS, RADIUS |
| Multicast-functies | |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| Protocollen | |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv2, OSPFv3, RIP, RIP-2 |
| IPv4-FIB-vermeldingen | 512 |
| IPv6-FIB-vermeldingen | 256 |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Stapelbaar | Ja |
| Vormfactor | 1U |
| Prestatie | |
| Physical stacking (units) | 9 |
| Type geheugen | SDRAM |
| Intern geheugen | 512 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| Energie | |
| Stroombron | AC |
| Vermogenstoevoer inclusief | Ja |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Vermogensverbruik (max) | 420 W |
| Energieverbruik opmerking | 420W (Maximum), 24.5W (Idle) Note: Idle power is the actual power consumption of the device with no ports connected. Maximum power rating and maximum heat dissipation are the worst-case theoretical maximum numbers provided for planning the infrastructure with fully loaded PoE (if equipped), 100% traffic, all ports plugged in, and all modules populated. PoE power is the power supplied by the internal power supply. |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Totaal Power over Ethernet (PoE)-budget | 370 W |
| Overige specificaties | |
| Latentie | 1000 Mb latency: < 5 æs 10 Gbps latency: < 3 æs |
| Geheugen en processor | 512 MB SDRAM, 256 MB flash |
| Aansluitingen | 24 RJ-45 autosensing 10/100/1000 ports; Duplex: Ports 1-24 support 10BASE-T/100BASE-TX, 1000BASE-T (full only); 2 SFP+ fixed 10GbE ports; 2 x 1/2.5/5/10GBASE-T; 1 RJ-45 serial console port |
| Prestatiebeheer | HPE Aruba Networking IMC - Intelligent Management Center; SmartMC; Command-line interface; Web browser; SNMP manager |
| Gewicht (imperiaal) | 4,5 kg (9.92 lbs) |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 43,7 x 439,9 x 320 mm (1.72 x 17.3 x 12.6") |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | -5 - 45 øC |
| Temperatuur bij opslag | -40 - 70 øC |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 10 - 90 procent |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 5 - 95 procent |
| Warmtedissipatie | 1433 BTU/h |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 43,6 mm |
| Diepte | 440 mm |
| Hoogte | 320 mm |
| Gewicht | 4,5 kg |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |