-
SchermGeheugenGewichtProcessorHard DiskSSDSchermResolutieConnectiviteitGeheugenDesktopOSSchermTypeSnelheid ZwartSnelheid KleurenModelSnelheidVorm factorInterne / ExterneAantal poortenUplink / mediaMontage
- Alles bekijken
Bundles
Verwante producten
Product Informatie
HPE Aruba Networking 600R Series Remote Access Points are powerful desktop Wi-Fi 6E access points that enable IT teams to deliver seamless and secure user experiences to remote power users and small branch environments. Providing up to 3.6 Gbps combined aggregate data rate (using 5 GHz and 6 GHz bands), this series delivers more wireless capacity and wider channels by taking advantage of Wi-Fi 6E and the 6 GHz band to more than double capacity to support increasing Wi-Fi demands, especially for latency-sensitive, high-bandwidth video communications. An optional high-speed LTE cellular module provides primary or backup connectivity for mission critical use cases. Multigigabit port, gigabit ports, and integrated Bluetooth Low Energy (BLE) and Zigbee offer a range of connectivity options. IT teams can easily extend the WAN to remote employees as part of the HPE Aruba Networking Central microbranch functionality. The 600R series includes a limited lifetime warranty.
What is new supporting point:
Zero touch provisioning (ZTP) provides ease of implementation in branch offices and remote sites, without on-site technical expertise
Managed through cloud-native HPE Aruba Networking Central to extend the WAN to home offices, small offices, and temporary locations
Wi-Fi 6E access points ideal for mission-critical remote work and small branches provide flexible coverage across any two bands (2.4 GHz, 5 GHz, and 6 GHz) for up to 3.6 Gbps combined peak data rate
Stay connected using backup or primary cellular connectivity with optional CAT 12 module that includes antennas and a high-speed interface for LTE connectivity
Convenient wired connectivity with 2.5 Gbps uplink/downlink Ethernet port and multiple 1 Gbps Ethernet ports
| Kenmerken | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| 6 GHz | Ja |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 1000,2500,5000 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.6 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| MIMO | Ja |
| Design | |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Type antennerichting | Omni-directioneel |
| Prestatie | |
| Compatibele besturingssystemen | HPE Aruba Networking Wireless Operating System OS-10 |
| Certificaten | |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificering | Wi-Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3- Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi agile multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PSE device, class 3) IEC 61373, JIS E 4031 |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 41 mm |
| Diepte | 137 mm |
| Hoogte | 41 mm |
| Gewicht | 149,7 g |
| Overige specificaties | |
| Aansluitingen | Uplink (E0): Ethernet wired network port (RJ-45) Up/downlink (E1): Ethernet wired network port (RJ-45) Downlink (E2-E4): Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Cellular radio module interface (accessible after removing the back cover) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Gewicht (imperiaal) | 0,136 kg (0.3 lbs) |
| Warranty | |
| Base Warranty | Non Non |